Městské lázně
Zábrdovické lázně
Zábrdovická 13/158
Brno-Zábrdovice
Dvoupatrovou budovu parních a vanových lázní s kavárnou podél Zábrdovické ulice tvoří železobetonový skelet s výplní spárovaným cihelným zdivem - odkaz na industriální charakter okolí.
Směrem k továrně Zbrojovka, která je v sousedství, je areál uzavřen terasovým blokem kabinových šaten, na druhou stranu, s plastickými akcenty schodišť, se otevírá směrem k bazénům. Lázně sloužily k rekreaci obyvatel průmyslové čtvrti.
Městské lázně jsou veřejně přístupné, stejně jako koupaliště, které je součástí lázeňského areálu. Jedná se o letní koupaliště s tobogánem a umělým vlnobitím. Otevřeno od června do srpna denně 9.00–19.00 (červen a srpen), 9.00–20.00 (červenec).
1882, 1929–1931
V roce 1927 předala městská rada lázně do správy městských vodáren.
Při převzetí obsahovaly lázně tři bazény, 6 komůrkových koupelí, správní budovu s bytem pro správce lázní a pokladnou, 2 sprchy, 2 záchody, 2 kůlny na různé nářadí a místnost pro výdej prádla.
Na jaře roku 1928 byly lázně doplněny větším počtem dřevěných kabin, které zbyly po rekonstrukci lázní na Výstavní třídě, zřízen bufet, upravena příslušná plocha pro sluneční a vzdušné lázně, postaveny nové sprchy, jednak uzavřené, jednak volné, zřízeny nové záchody, vybetonována plocha kolem bazénu a také položen užitkový vodovod. Z vodovodu měly být podle potřeby naplňovány všechny bazény v tom případě, když za deštivého období byla voda v náhonu příliš kalná a tedy hygienicky nevhodná.
Provoz těchto lázní, které přes nezbytné opravy nevyhovovaly svým zastaralým zařízením, daleko nedostačujícím lázeňským požadavkům konce 20. let, byl zastaven pro sezonu 1931, lázně zrušeny a na jejich místě, na mnohem větší ploše byly vybudovány podle projektu akad. arch. Bohuslava Fuchse z let 1929-1931 nové, účelné lázně jak pro letní, tak i pro celoroční provoz.
Na jižní straně této plochy byly umístěny v dvoupatrové budově lázně očistné, a sice sprchové, vanové, horkovzdušné a parní lázně.
V podzemí této části budovy byla celá řada místností, sloužících k umístění technických zařízení. Celé podzemí bylo podsklepeno a byly tam umístěny tyto místnosti: dílna, skladiště uhlí, kotelna, strojovna a sklad prádla. V západní části této budovy byly umístěny pokladny, služební místnosti, místnosti pro první pomoc, místnost pro lékaře, místnost pro trafiku, restaurace, restaurační kuchyň, výčep a záchody.
Na západní straně uvedené plochy byly postaveny lázně letní. Od severní části této budovy odbočovala východním směrem budova, ve které byly umístěny sprchy a záchody pro muže a ženy, školní místnost a v 1. poschodí pak šatny pro hochy.
Celkem bylo v letních lázních zřízeno 5050 věšáků pro odložení šatstva. V pokračování budovy letních lázní byly umístěny filtry s příslušným strojovým zařízením. Pod nimi byly tribuny, které sloužily jednak pro slunění, jednak jako sedadla při plaveckých závodech.
V severní části plochy byl položen bazén pro plavce (50 x 20 m), neplavce (50 x 30 m) a malý školní bazén pro výuku plavání (25 x 10 m).
V jižní polovině plochy bylo vybudováno místo pro slunění, které v zimě sloužilo jako kluziště. Východním směrem od této plochy se nacházely dvě volejbalová a dvě tenisová hřiště, severně pak od nich byly založeny trávníky s příslušnými chodníky.
Přestavba lázní byla ukončena 10. 6. 1932.
Bohuslav Fuchs
autor projektu
2. 7. 1949
VI. Zborovský závod branné zdatnosti mládeže
konal se zde plavecký závod
8. 8. 1946
Všeslovanské plavecké slavnosti v Brně
20. 6. 1934
Mezinárodní plavecké závody v Brně
6. 8. 1933
Mistrovství ČSR v plavání
19. 5. 1931
Započata stavba městských lázní v Zábrdovicích
další události (1)...
BL, MJ
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.