Dům pro dva mládence


  historický název

  Rodinný dům Otto Eislera a jeho bratra Mořice


  ulice

  Neumannova 10/554


  území

  Brno-Staré Brno


  majitelé

  Otto Eisler,
  soukromý majitel


  zajímavosti

  Ve 30. letech 20. století v domě pobývali během svých vystoupení v Brně Voskovec s Werichem, po útěku z nacistického Německa T. T. Heine a v roce 1930 i Philip Johnson, který dům roku 1932 zařadil na slavnou newyorskou výstavu The International Style.
  Rodinná firma Eislerových (Artur a Mořic Eisler Podnikatelství staveb - do které roku 1930 kapitálově vstoupil také Otto Eisler) koupila část pisáreckého svahu od augustiniánského kláštera na Starém Brně a tyto pozemky nabízela židovským stavebníkům.


  poznámka

  Představitel židovské skupiny brněnských moderních architektů Otto Eisler navrhl dům pro sebe a svého bratra Mořice.
  Poněkud nezvyklý stavební program vycházející z užívání stavby oběma bratry se odrážel v řešení ložnicového patra. Na něm byla k oběma štítům umístěna ložnice propojená dveřmi s kuřáckým pokojem situovaným ve středu dispozice. Motivem domu se tak stalo napětí vzniklé porušením symetrického rozvrhu hlavní jižní fasády, a to osmidílnými ocelovými skládacími dveřmi.
  Dům je navržen jako zděný dvoutrakt, rovněž má přímé schodiště podél severní fasády a temně cihlově červenou barvu omítky.
  Luxusní zahrada (navržená taktéž O. Eislerem) obsahovala kromě tenisového kurtu i dům zahradníka s teráriem pro aligátora a chameleona. Na pozemku rovněž žily laně.
  Dům je pro veřejnost nepřístupný.


  vznik

  1930–1931  městská část

  významné osoby

  Otto Eisler
  architekt a majitel domu Thomas Theodor Heine
  obyvatel v letech 1935–1938


  související odkazy

  BL


Aktualizováno: 02. 05. 2019