Vila Václava Dvořáka


  ulice

  Foustkova 19/104


  území

  Brno-Stránice


  majitelé

  Václav Dvořák
  soukromý majitel


  zajímavosti

  Přední čeští moderní malíři a sochaři vilu také navštěvovali, neboť Václav Dvořák byl jedním z nejvýznamnějších brněnských sběratelů soudobého výtvarného umění. Interiéry vily tedy sloužily i pro umístění jeho rozsáhlé sbírky, jež mu byla, stejně jako dům, zkonfiskována po komunistickém puči v 50. letech. Rodině stavebníka byla vila navrácena v 90. letech při restitucích.


  poznámka

  Vila je umístěna v romantické poloze na severní hraně zástavby, otevřené do Wilsonova lesa travertinem obloženým a bohatě proskleným arkýřem. Ten uvnitř obsahuje komunikační halu a verandu. Hlavní obytná místnost je situována k jižní, zahradní fasádě. Obsahovala kromě na míru navrženého vestavěného i sedacího nábytku rovněž pro toto místo vytvořená plátna Antonína Procházky.
  Ve vile se v přízemí nacházel byt správce, ve vyšších dvou podlažích byt majitele a v podkroví později obrazová galerii. Ještě před restitucí byla do vily umístěna mateřská škola. Přes určitou estetickou nejednoznačnost obsahuje dům všechny atributy architektury Dvořákových staveb: sedlovou římsu, travertinový obklad, široký prosklený vstup, kvalitní břízolitovou omítku i typická dřevěná okna z vlastní truhlárny.
  V současnosti vila není přístupná veřejnosti.


  vznik

  1937


  prameny, literatura

  městská část

  významné osoby

  Václav Dvořák
  majitel domu Jaroslav Grunt
  autor návrhu interiérů Mojmír Kyselka
  autor původního návrhu domu a jeho interiérů Sergej Medveděv
  autor projektu (spolupráce s Václavem Dvořákem) Antonín Procházka
  autor obrazů vystavených ve vile


  související odkazy

  BL


Aktualizováno: 19. 09. 2019