Kaple sv. Antonína Paduánského


  historický název

  Kaple sv. Antoníčka


  ulice

  charakteristika

  Kaple stojí v rokli pod Zaječí horou mezi Lesnou a Sadovou a je dosud poutním místem.


  území

  Brno-Královo Pole (Sadová)


  majitelé

  Správa farnosti Brno-Lesná


  zajímavosti

  Původní jednoduchá bílá kaple byla postavena v roce 1849 z podnětu místodržitele hraběte Lažanského údajně v místech staré poustevny při studánce, o níž se říkalo, že má léčivou vodu. Poustevnu s malým obrazem sv. Antonína Paduánského si tam měl - dle pověsti - sám zbudovat ve skalním výklenku mnich z kartuziánského kláštera v Králově Poli, zrušeného v roce 1782. Kaple se stala proto záhy poutním místem a poté i místem různých dobročinných slavností (např. v roce 1888 pro podporu české mateřské školy v Králově Poli aj.).
  Současnou kapli postavil v roce 1924 stavitel Jos. Karel Říha ze Židenic a prostranství kolem kaple se časem stalo také oblíbeným výletním místem, kde stávaly i malé krámky s občerstvením.
  V letech 1948–1970 kaple zcela zchátrala a ač byla v roce 1972 částečně opravena, zůstala neudržovaná a v 80. letech 20. století byla i těžce vandaly poničená.
  Z iniciativy P. Pavla Hověze, duchovního správce královopolské farnosti a za přispění farníků a sponzorů byla kaple v roce 1995 znovu opravena včetně celého areálu i s novou kanalizací a blízkým okolím. Dnes slouží nadále při každoročních poutích a pobožnostech o svátku sv. Antonína (13. června) s doprovodným kulturním programem.


  poznámka

  Místu se lidově říkalo a říká "U sv. Antoníčka".  městská část

  události

  22. 6. 2017
  Instalace panelu z projektu Brno poetické u kaple sv. Antonína Paduánského


  související odkazy

  Fl


Aktualizováno: 19. 06. 2019