Vila Stiassni


  historický název

  Vládní vila (po roce 1952)


  ulice

  Hroznová 14/82


  území

  Brno-Pisárky


  majitelé

  - Alfred a Hermine Stiassni (1929–1940)
  - Moravská eskomptní banka (1940–1946)
  - Národní správa (1946–1949)
  - Jihomoravský Krajský národní výbor
  - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
  - Národní památkový ústav (od roku 2009)


  zajímavosti

  Rodina Stiassnych pobývala ve vile pouze necelých deset let. V roce 1938 museli jako Židé emigrovat. Nejprve do Londýna a odtud uprchli před německým bombardováním do Kalifornie. Zde se Susanne na konci války nebo krátce po jejím skončení provdala. Rodina se pravděpodobně usadila v Hollywoodu, kde také Alfred v roce 1961 zemřel a o rok později i jeho žena Hermine.
  Vilu zabavila 30. 11. 1939 německá státní policie, která ji využívala pro svoje potřeby. Oficiálně byla od roku 1940 správcem nemovitosti Moravská eskomptní banka.
  Po roce 1945 vystřídali gestapo ruští kozáci, kteří částečně zničili původní nábytkové zařízení a cenné gobelíny.
  Podle ustanovení z roku 1946 se nemovitost dostala pod národní správu, která byla ukončena rokem 1952 převedením na Krajský národní výbor v Brně. Ten ji až do 90. let využíval pro jednání a ubytování vysoce politicky postavených návštěv Brna. V té době se ujalo označení "vládní vila". Krátce zde sídlil prezident Edward Beneš a mnoho dalších významných osobností. Mezi jinými je často jmenován kubánský prezident Fidel Castro, který zde byl ubytován při své návštěvě Brna v roce 1972.
  V roce 1982 byl objekt zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. V 90. letech měl prostory v pronájmu BVV Fair Travel Brno, který zde ubytovával hosty konferencí a různých společenských akcí. Od roku 2009 převzal vilu do své správy Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně.


  vznik

  1927–1929


  současný stav

  V roce 2009 převzal nemovitost pod správu Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Brno. Památkový ústav bude objekt využívat jako Centrum dokumentace a informací památkové péče o moderní architektuře a sídlo Českého komitétu DOCOMOMO.
  Památka bude částečně zpřístupněna a budou zde pořádány výstavy o architektuře 20. století. Městu Brnu a Jihomoravskému kraji bude sloužit k reprezentačním účelům a plánováno je také komerční využití některých prostor.


  stavební vývoj

  Plány na stavbu vily vytvořil architekt Ernst Wiesner v roce 1927. Samotná stavba probíhala v letech 1927–1929. Vila Stiassny je hodnotným zástupcem brněnské meziválečné architektury funkcionalismu. Jedná se o jednopatrový objekt typu tzv. městské vily ve tvaru převráceného písmene L, ke kterému náleží samostatně stojící přízemní trakt s garážemi a dvojice budov po stranách vjezdu – byt řidiče a stáj.

  V přízemí delšího traktu orientovaného do pisáreckého údolí jsou reprezentační prostory. Ze salonu vede vchod do přilehlé zahrady a sousední jídelna je propojena se zahradou velkou otevřenou lodžií. V kratším křídle jsou prostory, kde se nachází provozní zázemí domu – kuchyně s přípravnou, spižírna a pokoje služebnictva. Zároveň je sem situován i hlavní vstup s travertinovým ostěním na který navazuje zádveří s mramorovým obložením stěn. V severním koutě je vstup a schodiště pro personál.
  V prvním patře, kam vede velké dřevěné přímé schodiště ze vstupní haly, jsou pokoje majitelů (později personálu) a pokoje pro hosty. Obytné prostory majitelů byly koncipovány do podoby trojprostorových apartmánů. Složeny jsou vždy z šatny, koupelny a ložnice. Ložnice Alfreda a Herminne jsou vzájemně propojeny dvoukřídlými dveřmi. Skrze malou předsíň byl propojen rovněž apartmán Herminne s pokoji dcery Susanne. Z dětské herny je možné, stejně jako z dětské ložnice, vyjít na terasu.

  Zvenku působí vila záměrně střídmě. Hladká nazelenalá fasáda je členěná pouze velkými plochami obdélníkových oken a travertinovým a pískovcovým ostěním, doplněná technickými prvky jako dřevěné žaluzie či plátěné výsuvné markýzy.
  Venkovní strohost je v přímém protikladu s vnitřním vybavením domu, kde nalezneme honosné mramorové krby, štukovou výzdobu stropů i stěn a tmavé dřevěné obložení.
  Vila je obklopena rozlehlou parkově upravenou zahradou, která vznikala v několika etapách – první etapa probíhala zároveň s výstavbou domu. V dalším desetiletí byla vybudována část s názvem „Susannenpark“ věnovaná malé dceři Susanně.

  V roce 1982 byla vila zapsána na seznam nemovitých kulturních památek. V následujících letech pak vznikly projekty na obnovu vily (SÚRPMO – akad. arch. J. Czernay a Ing. arch. J. Stepak) a též projekt úpravy původní jídelny, vytvoření nové letní jídelny z prostoru lodžie a návrh výroby nábytku pro tyto prostory (SÚRPMO – Ing. arch. Kamil Fuchs, Ing. arch. Adéla Jeřábková).  prameny, literatura

  městská část

  významné osoby

  Alfred Stiassni
  stavebník a majitel vily Hermine Stiassni
  majitelka vily Ernst Wiesner
  autor projektu


  události

  2. 9. 2023
  Slavnostní odhalení bust Ernsta Wiesnera a Ludwiga Miese Van der Rohe 10. 6. 2022
  Otevření Café Ernst
  zde kavárna otevřena
  10. 4. 2020
  Výstava "Lev Krča a Stanislav Tobek - tvůrci (nejen) sokoloven" 30. 3. 2019
  2. ročník Šermířského turnaje o pohár Zuzanky Stiassni 24. 3. 2018
  1. ročník Šermířského turnaje o pohár Zuzanky Stiassni
  další události (8)...  Studentský záznam


Aktualizováno: 28. 01. 2019