II. starobrněnská rotunda
Při výzkumu na ulici Vídeňské se v roce 2012 podařilo k již známému pohřebišti doložit i sakrální stavbu - románskou rotundu. Jedná se o stavbu kruhového půdorysu s podkovovitou apsidou na východní straně.
Ze stavby se nám bohužel dochoval pouze neúplný negativ základového zdiva lodě, což je důsledkem postupného narušování mladšími stavebními činnostmi, a to již od vrcholného středověku.
Doposud neznámá rotunda neznámého zasvěcení představuje zásadní nález, který v kontextu s pohřebištěm a doposud známou sídlištní aglomerací na pravobřeží Svratky doplňuje naše představy o raně středověkém brněnském hradě, respektive jeho jižním předhradí.
Rotunda se řadí k rotundě P. Marie na Starém Brně a rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě, jejichž výstavba je datována do 11. století. Za fundátory těchto staveb lze považovat moravská údělná knížata. V našem případě jako stavebník připadá v úvahu nejpravděpodobněji Konrád I. Brněnský (asi 1035 až 6. září 1092). Obě starobrněnské rotundy si jsou velmi podobné. Zda byly vystavěny zároveň nebo postupně, kdy levobřežní je z podstaty věci starší (je v prostoru hradu), se můžeme jen dohadovat.
Kdy rotunda zanikla, nevíme. Zanikla však zřejmě poměrně brzy, což nepřímo dokládá i to, že o ní nemáme žádnou písemnou zmínku.
stavba již neexistuje
Brno-Štýřice
článek v odborném periodiku
Sed
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.