Loreta
Nazaretská, též Svatá Chýše se Svatými schody
Loreta, nazývaná též Nazaretská nebo Svatá Chýše, vznikla jako přístavba minoritského kostela sv. Janů.
Postavil ji na hřbitově, který přiléhal k severní straně kostela, brněnský stavitel Mořic Grimm v letech 1716–1719 z popudu minority P. Barnabáše Freislera, který poznal při své cestě do Itálie pro sošku Panny Marie Loretánské poutní chrám v Loretu a Svaté schody v Římě. Mořic Grimm tuto kapli obestavěl ambitem, do něhož zahrnul i dvě původní hřitovní kaple, sv. Ivy a sv. Josefa.
Stavbu finančně umožnil baron Wertemy, který jí odkázal celý svůj majetek. Je proto také pohřben v její kryptě pod Svatými schody, jež jsou dnes součástí Lorety. Loretu vysvětil v roce 1726 olomoucký biskup W. H. Schrattenbach. Hlavní vchod do Lorety je z Minoritské ulice portálem z roku 1724 s postavami andělů, supraportou se Svatou chýší a kartuší s reliéfem lodi na rozbouřeném moři. Loreta je propojena s interiérem kostela sv. Janů samostatným vchodem.
Brno-město
Svaté schody, jež tvoří dnes součást Lorety s Nazaretskou chýší Panny Marie uprostřed, byly postaveny podle vzoru Svatých schodů v Římě, jež mají připomínat utrpení Ježíše Krista před Pilátem Pontským. V jednotlivých schodech jsou uloženy různé ostatky svatých a proto je dovoleno jít po nich jen po kolenou a jsou určeny k rozjímání nad Kristovým utrpením. Schodiště má celkem 28 schodů, z nichž tři ( z červeného mramoru) jsou posvěceny jako Svaté schody. Nahoře na vrcholu schodů je oltář, který vytvořil J. J. Schauberger se sochou Božského srdce Páně, dílo to brněnského sochaře Proseckého z roku 1934.
Ostatní literatura "Brněnské kostely (32 brněnských kostelů ve 230 fotografiích)"
Kostel sv. Janů a klášter minoritů
Minoritská
obě stavby spolu souvisí
Mořic (Mauric) Grimm
stavitel, který tuto kapli obestavěl ambitem, do něhož zahrnul i dvě původní hřbitovní kaple, sv. Ivy a sv. Josefa
Antonín Richter
varhany vyrobené A. Richterem v r. 1726
Fl
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.