Sluneční hodiny


Kraví hora 2/03

čtvery sluneční hodiny umístěné na jedné krychli


katastr

Brno-Veveří


místo

před budovou Hvězdárny a planetária Brno v parku poblíž kupole


umístění

90. léta 20. století


autor

Zdeněk Mikulášek


popis

Kamenné sluneční hodiny ve tvaru kostky. Sluneční čas ukazují na jednom vodorovném a třech svislých číselnících.

Zhotoveny jsou z žulového masivu ve tvaru krychle s hranou 0,6 metrů a hmotností cca 600 kg, do níž jsou zapuštěny čtyři masivní desky z nerezavějící oceli, jejichž hrany slouží jako ukazatele. Na kostce je minimum čar, odečítání času je jednoduché. Jsou zde též datové čáry odpovídající okamžikům slunovratů a rovnodenností. Na zadní, severní straně neosvětlované sluncem jsou vyryté zeměpisné souřadnice této lokality a nadmořská výška, která je zde 304 metrů.


poznámka

Kostka z leštěné šedomodré žuly původně měla sloužit jako základní kámen pro stavbu nového planetária (na konci 90. let 20. století).
Při vlastní stavbě se však na ni zapomnělo, zůstala mimo budovu a nebylo jasné, co s ní. S nápadem přeměnit ji na sluneční hodiny přišel zřejmě Jan Hollan, který se inspiroval vystřihovánkou se slunečními hodinami, která byla k dostání na jedné z německých hvězdáren.
Čáry, nápisy a číslice byly podle projektu zhotoveny v kamenické firmě Kamena, kde se takřka výhradně vyráběly pomníky pro blízký brněnský Ústřední hřbitov. Kovové součásti vyrobil Miloslav Zejda starší.ulice

městská část

stavby

související odkazyAktualizováno: 16. 05. 2022