…A to je vše, co zbylo z anděla


Vídeňská 96 - skupina H5E

socha „...A to je vše, co zbylo z anděla“ uctívá památku všech významných osobností spjatých s Brnem, jejichž ostatky jsou uloženy na čestném urnovém pohřebišti na Ústředním hřbitově v Brně


místo

urnové pohřebiště Ústředního hřbitova v Brně


umístění

27. 10. 2011, 13.00 hodin


autor

Václav Fiala


popis

465 cm vysoký anděl z černého leštěného kamene nero imaricana umístěný na obdélném podstavci; bílé ryté písmo


poznámka

Soutěž na funerální sochu, která by doplnila a důstojným způsobem dotvořila prostor pohřebiště, označené jako samostatná hrobová skupina H5E, vyhlásilo město Brno v březnu 2010.
Na vítězném návrhu klatovského sochaře Václava Fialy odbornou porotu zaujala především lapidární abstraktní forma, jejíž ideou je vzlet anděla. Umělec pro název svého díla zvolil jeden z veršů Jana Skácela "…A to je vše, co zbylo z anděla", neboť právě Skácelovy verše jej výrazně inspirovaly. Autor sám uvedl, že nechtěl v dnešní době volit pouze klasickou křesťanskou symboliku, jakou je např. kříž, ale volil dílo abstraktní.

Václav Fiala již v Brně realizoval dvě svá díla – dřevěný „kruh“ na Brněnské přehradě a náhrobek klavíristy Rudolfa Firkušného a jeho ženy na čestném pohřebišti na Ústředním hřbitově. Vítězný návrh i 27 dalších do soutěže přihlášených návrhů měli pak zájemci možnost vidět v průběhu prosince 2010 a ledna 2011 na výstavě v Urban centru.
Tato socha je třetím dílem, které vzniklo v rámci projektu „socha pro Brno“. Doposud byly instalovány 2 sochy v centru Brna (W. A. Mozart před divadlem Reduta na Zelném trhu v roce 2008 a Pocta T. A. Edisonovi na Malinovského náměstí v roce 2010).
Po listopadu 1989 byla z těchto míst odstraněna z ideového hlediska již nevyhovující kamenná skulptura, jejímž autorem byl Miloš Axman, její betonový základ byl využit pro instalaci nové sochy.


text

Václav Fiala  -  2011  -  A to je vše, co zbylo z andělaobjekty

Pocta T. A. Edisonovi
sochařská realizace: Malinovského náměstí 0/01
projekt „Sochy pro Brno“
J. Skácel
sochařská realizace: Špilberk - park 0/10
jeden z projektů „Sochy pro Brno“
sarkofág zasloužilých komunistů
plastika: Vídeňská 96 - rozptylová loučka/01
odstraněn po roce 1989, jeho betonový podstavec využit pro novou plastiku
W. A. Mozart
sochařská realizace: Zelný trh 4/04
projekt „Sochy pro Brno“


ulice

městská část

události

27. 10. 2011
Slavnostní odhalení funerální sochy …A to je vše, co zbylo z anděla


stavby


Jis, MenšAktualizováno: 14. 04. 2020