plastika koně Ardo


Palackého třída 1-3/04

kopie koně jezdecké sochy sv. Václava umístěné v Praze na Václavském náměstí


katastr

Královo Pole


místo

ve vnitřním areálu Veterinární fakulty


umístění

1978


autor

Josef Václav Myslbek


prováděcí firma

slévárna ČKD Blansko


poznámka

Jezdecká socha sv. Václava je považována za autorovo mistrovské dílo, pracoval na ní 30 let, dokončena byla po jeho smrti v roce 1923.
První náčrt jezdecké sochy je z roku 1887 (dochoval se na fotografii). I když návrh několikrát přepracoval, kůň zůstal zachován v původní verzi. Soutěž na pomník byla vyhlášena v roce 1894, Myslbek obsadil druhé místo spolu se sochařem Snirchem, zvítězila verze sv. Václava jako bojovníka. Kůň Ardo byl z vojenského hřebčína v Písku, jednalo se o koně východofríského typu (hipologicky dokonalý typ). Jeho jméno je italské znamená žár, oheň, zápal či bujnost.
Tuto sochu lze považovat za vrchol Myslbekova díla. Ve své práci byl velmi precizní - četl hipologickou literaturu, navštěvoval hřebčince a promýšlel detaily. Na počátku roku 1899 byl Ardo hotov a v březnu byl odlit v bronzu jako malý model o výšce 90 cm. Současně s tím pracoval Myslbek na modelu koně v životní velikosti.
Dne 31. 1. 1900 dokončil Myslbek se dvěma pomocníky velkou verzi koně Arda.
Socha byla instalována 6. října 1978 ve spolupráci VŠV a Národní galerie, zásluhy na realizaci měl i rektor AVU Miloš Axman a ředitel NG Jiří Kotalík.
městská část

významné osoby

Miloš Axman
zasloužil se o instalaci sochy


související odkazy

ZatlAktualizováno: 02. 05. 2023