Spine for Brno (Dračí ocas)


Dominikánská 2/03

Architektonický objekt, přezdívaný „Dračí ocas“ nebo též „Páteř“ vznikl podle návrhu studentky architektury VUT v Brně Petry Kovaříkové pod vedením pedagoga Martina Kaftana.
Objekt je lavičkou, altánem i přístřeškem a vznikl v rámci soutěže o vytvoření netradičního městského mobiliáře.


katastr

Brno-město


místo

umístění

6. 1. 2017


autor

Petra Kovaříková


popis

objekt vypadá jako prohnutá páteř, obratle jsou nahrazeny dřevěnými latěmi, na obou koncích má lavičku, uprostřed zvlnění vytváří malou bránu, kterou se dá projít


poznámka

Soutěž o vytvoření netradičního městského mobiliáře vznikla podle vzoru družební polské Poznaně, kterou také zdobí netradiční díla mladých architektů.
Budoucí architekti vytvořili pod vedením svého pedagoga Martina Kaftana osm různých studií na multifunkční dřevěný objekt, který by mohl v budoucnu zdobit nádvoří radnice Brno-střed.

Odborná porota vybrala objekt Petry Kovaříkové, které s výrobou pomohli její spolužáci. Původně měly být latě spojeny pouze bukovými čepy s lepidlem, nakonec mrazivé počasí způsobilo pomalé tuhnutí lepidla při instalaci natolik, že konstrukci bylo nutné zpevnit ještě kovovými lištami.
Autorka díla uvedla, že „díky tomu, že se projekt uskutečnil, vyzkoušeli jsme si práci hned několika profesí, například jsme krátili latě na pile, nebo pak stloukali celou konstrukci dohromady. Napomáhá to k tomu, navrhovat účelněji, levněji a rychleji.“


soubory ke stažení

obrazy


městská část

stavby

Radnice MČ Brno-střed
Dominikánská 2/264


prameny, literatura

MenšAktualizováno: 16. 09. 2018