oběti rudoarmějců při osvobozovacích bojích


Božetěchova 2a/01

Válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; padlí rudoarmějci.
Podle soupisu Flodrové zde byly uloženy ve třech společných hrobech ostatky 335 padlých vojáků Rudé armády, z nichž pouze u 75 padlých byla zjištěna totožnost.
V době vydání publikace o pomnících a pamětních deskách bylo na pomníku uvedeno, že je zde pohřbeno 326 vojáků. Jmenovitě jsou uvedeni pouze dva. Podle fotografické dokumentace byla na pomníku před rokem 1989 i fotografie jednoho z nich, která byla vandalsky zničena.


katastr

Královo Pole


místo

park poblíž kostela Nejsvětější Trojice


umístění

8. 6. 1946


úprava

po roce 1989; 27. 6. 2007; duben 2009


autor

návrh: Ing. arch. Jaroslav Brunno Kučera z Brna


prováděcí firma

stavitel Karel Bogr z Králova Pole


popis

Žula šedá leštěná, písmo ryté stříbřené, nápis česky a rusky.
Výzdoba: pěticípá hvězda a srp s kladivem (odstraněno). Pěticípá hvězda vrácena zpět při rekonstrukci pomníku v roce 2007.
Vrácený srp a kladivo místostarosta ÚMČ Brno-Královo Pole René Pelán nechal odstranit v noci na 26. 6. 2007 kameníkem, kterého zaplatil z vlastních peněz. Vyjádřil se pro tisk, že: "Kdybych měl být odsouzen za trestný čin, aspoň budu mít klid se svým svědomím."

Na přelomu let 1945 a 1946 nařídilo Ministerstvo vnitra ČSR, že všichni pohřbení při válečných událostech v roce 1945 mimo oficiální pohřebiště musí být exhumováni a řádně pohřbeni na řádná pohřebiště.
V Brně si občané Lískovce, Komína, Králova Pole a Řečkovic přáli, aby místa, kde své osvoboditele uložili na jaře roku 1945, zůstala zachována. Asi nebyl problém, aby tehdy Ministerstvo vnitra striktně trvalo na svém nařízení, ale souhlasilo a pohřebiště zůstala na svém místě.


poznámka

Místo je zároveň pohřebištěm padlých vojáků, vztahuje se na ně konvence o ochraně válečných hrobů.
Po roce 1989 odstraněny symboly hvězdy, srpu a kladiva a zničena originální fotografie padlého vojáka. Městská část dokonce uvažovala o odstranění pomníku, i když jsou zde přímo hroby padlých vojáků.
Současná úprava je znovu důstojná, i když se pomník často stává terčem vandalů.

Opětovně se dostal pomník do centra pozornosti veřejnosti v roce 2007. Nejdříve byl 20. dubna 2007 poničen vandaly (pomalován nápisy s datem narození Adolfa Hitlera a symboly jeho vlády). Kresby chtěla odstranit městská část Královo Pole do 26. dubna, kdy se zde mělo konat vzpomínková setkání k výročí osvobození Brna.
Poté zejména místostarosta městské části Brno-Královo Pole René Pelán se rozhodl „bránit památník" tak, že se přiváže řetězem k památníku a bude držet hladovku. „Případnou radikální akcí chce zabránit tomu, aby se na památník Rudé armádě v Božetěchově sadu vrátil srp a kladivo, tedy symboly bývalého Sovětského svazu." Stanovisko René Pelána podpořila MUDr. Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů České republiky.
Snahu navrátit pomníku původní vzhled vyvíjí ruský konzulát a také brněnský magistrát. Názor primátora města Brna z 28. 6. 2007: „Jeho (Pelánův - Menš) postup byl nestandardní a neúměrný jednání brněnského zastupitele."
Ministerstvo zahraničí České republiky 28. 6. 2007 vyzvalo starostu Úřadu městské části Brno-Královo Pole, aby zajistil plnění dohod mezi naší republikou a Ruskem. V říjnu 2007 policie obvinila Pelána z trestných činů poškozování cizí věci, výtržnictví a zneužití pravomoci veřejného činitele.
V lednu 2008 informoval mluvčí Státního zastupitelství v Brně Vladimír Kutnohorský, že státní zastupitelství stíhání podmíněně zastavilo: „K činu se doznal a třiadvacetitisícovou škodu zaplatil. Dostal tak pouze dvacetiměsíční podmínku".
Dne 4. 3. 2008 projednávalo Zastupitelstvo města Brna výzvy k rezignaci Pelána jako místostarosty ÚMČ Brno-Královo Pole, které dostává magistrát od občanů. Ti „mimo jiné nabádají k nápravě škod, k veřejným pracím, k přemýšlení nad následky „zavrženíhodného" jednání."

Po dohodě s ruskou stranou se srp a kladivo na pomník vrátí, budou umístěny jako reliéf v pěticípé hvězdě. Hvězda na vrcholu bude sňata. Jak uvedl Martin Čihalík z brněnského Památkového ústavu, stane se tak do začátku zimy 2008. Slova primátora města Brna Romana Onderky 2. 3. 2009 v Brněnském Deníku: „Na památníku bude pěticípá hvězda, která bude mít znaky srpu a kladiva uprostřed. Byl to znak Rudé armády, který měli vojáci na sobě. Vše jsem asi před měsícem a půl probral s velvyslancem Ruské federace a všechny potřebné ruské orgány s tímto řešením souhlasily."
Úpravu provede brněnský architekt Harald Čadílek do konce dubna 2009. „Ruská strana požadovala, aby byl na památníku pouze jediný symbol pěticípé hvězdy, proto hvězda na vrcholu památníku nezůstane. Je důležité, aby památník nevyvolával žádné mezinárodní spory. Brno má s Ruskem dlouhodobě dobré vztahy", doplnil Onderka.

Na 25. zasedání Zastupitelstva města Brna dne 19. 5. 2009 uložilo ZMB Radě města Brna „řešit odpamátnění památníku Rudé armádě v Božetěchově ulici v Králově Poli". Tajemník města Brna Pavel Loutocký sdělil 16. 10. 2009 deníku Metro, že na žádost zrušit památkový status památníku na Božetěchově ulici 2a odpovědělo Ministerstvo kultury České republiky záporně. Nelze tak učinit podle mezinárodních smluv a mezinárodních konvencí. Brno má poškozené památníky (také na Ruském vrchu v Komíně) uvést do původního stavu a tyto pozemky dovybavit podle mezinárodních smluv a mezinárodních konvencí. Dosud je všech pět hromadných válečných hrobů na území města Brna nacházejících se mimo objekty veřejných pohřebišť v katastru nemovitostí vedeno jako veřejná zeleň, ale měly by v plné šíři požívat právní ochranu jako pietní místa.
Památník v Králově Poli je již delší dobu v centru pozornosti. Rada města Brna sestavila poradní sbor ze zástupců organizací a institucí, které mají do podoby památníku co mluvit, včetně občanských sdružení autorů pětice za odstranění srpu a kladiva i sdružení za zachování těchto symbolů jako historické památky. Komise k tomu shromažďuje historické podklady a začátkem listopadu 2009 bude nad podklady znovu jednat. Nejprve nad domněnkami, že po válce byla část ostatků exhumována, pak nad podobou památníku.
Dne 11. 11. 2009 (tedy v den, kdy se připomíná památka vojáků a veteránů válek - Menš) objevila hlídka městských strážníků hákový kříž načmáraný na pomníku. Byla přivolána policie, neznámému pachateli hrozí až jeden rok vězení. Motivem činu se budou zabývat i experti, uvedla policejní mluvčí Andrea Procházková.

Dne 10. 3. 2010 začal elektromagnetický průzkum, který měl jasně určit, kde leží pozůstatky mrtvých vojáků. Na základě výsledků výzkumů dvou nezávislých geofyzikálních institucí, z nichž jedna do Brna přijela kvůli objektivitě až ze Slaného v Čechách, se prokázalo, že hrob se rozkládá na ploše 10 x 40 metrů a hloubka je kolem tří metrů (pokud je pravda, že vzorem pro exhumace byly v roce 1945 exhumace v Brně-Řečkovicích, tak by to měla být hloubka 2,80 metrů - Menš). Náměstek primátora Martin Adler uvedl, že „měření považujeme už za definitivní tečku za různými dohady či fámami, /.../ pietní místo se rozšíří a celý prostor hrobu bude ohraničen živým plotem a dalšími úpravami.“
Za průzkum zaplatil magistrát zhruba 160 000 Kč, další náklady si vyžádají úpravy pohřebiště. Z památníku mají zmizet symboly srpu a kladiva, které byly opakovaně předmětem sporů.


text

(1)
(vlevo):
Zděs pochoroněn //
st. l. T. Zakalin Dmitrij Michajlovič //
1914 g. rožděnija Vladimirskoj oblasti //
d. Konjaevo // (psáno azbukou)
(uprostřed): Věčná sláva vojínům Rudé armády //
padlým v boji za čest a nezávislost //
sovětské vlasti i za osvobození //
slovanských národů od fašismu //
1941-1945 //

(vpravo):
Zděs pochoroněn staršij lejtěnant //
Pšečenko Alexandr Ivanovič //
rožd. 1912 g. v sele Muzrovka //
Čigrinskij rajon, Kirovogradskaja oblasť // (psáno azbukou)


(2) Ve společných hrobech jest pohřbeno //
326 vojínů Rudé armády, padlých //
v bojích s německými okupanty //
při osvobození města Brna v r. 1945. //

(3) V bratskich mogilach pochoroněno //
326 voinov Krasnoj Armii, pogibšich //
v bojach s německim fašizmom //
pri osvobožděnie goroda Brno //
v 1945 g. // (psáno azbukou)

(4) Věčnaja slava voinam Krasnoj Armii //
pogibšim v bojach za česť i nězavisimosť //
Sovětskoj Rodiny i osvobožděnie //
slavjanskich narodov ot fašizma //
1941-1945 g.g. // (psáno azbukou)


obrazy

objekty

pomník padlých rudoarmějců
pomník: Útěchovská 2/01
místo původního pohřbení rudoarmějců padlých v bojích o Soběšice, kteří byli později převezeni do Králova Pole



městská část

významné osoby

Karel Bogr
realizoval pomník Bohuslav Ečer
inicioval vybudování pomníku a doporučil tvar pomníku do podoby jehlanu, podle malých dřevěných jehlanů, které stavěli rudoarmějci svým padlým kamarádům na místech jejich původních hrobů; na pomníčcích byla pěticípá hvězda, srp a kladivo


události

27. 4. 2009
Odhalení rekonstruovaného pomníku obětem osvobozovacích bojů z řad vojínů Rudé armády 29. 7. 1946
Oznámení o exhumacích padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli posádkovému velitelství v Brně 8. 6. 1946
Odhalení pomníku rudoarmějců v Brně-Králově Poli 7. 11. 1945
Pietní slavnost při ukončení exhumací rudoarmějců v Brně-Králově Poli 24. 10. 1945
Zahájení exhumačních prací v Brně-Králově Poli
další události (5)...


související odkazy

osoby na objektu

zobrazit


prameny, literatura

zobrazit


Lik, Menš



Aktualizováno: 14. 08. 2020