V. S. Kašutin


Obora Holedná 0/05

Viktor Sergejevič Kašutin (1924–1945) - sovětský letec


katastr

Žebětín


místo

při cestě z Kohoutovic do Žebětína pod pravým svahem


umístění

1973


úprava

duben 2023


autor

Miloš Axman, František Kočí


popis

přírodní hrubě opracovaný žulový kámen ve špici podložený kamenným kvádrem s plechovou deskou červené barvy s textem z velkých písmen žluté barvy; nad deskou přímo v kameni zasazena oválná fotografie V. S. Kašutina a rytý nápis; vpravo vyryta do kamene pěticípá hvězda červené barvy s bílým srpem a kladivem


poznámka

Pomník byl vybudován v roce 1975 v místě původního dopadu sestřeleného letounu Lavočkin La-7 a věnován nejdříve neznámým letcům. Když se podařilo jednoho letce identifikovat, byla dodatečně umístěna na pamětní kámen umístěna jeho fotografie a příslušný nápis.
Podrobně popsal sestřel letounu, osudy pilota a vznik pomníku David Varner na stránkách Letecké badatelny (viz odkaz -Menš).
Původní bronzová pamětní deska odcizena a později nahrazena plechovou tabulí. Na kameni je bíle napsané příjmení letce chybně v podobě „Kašurin“ (za upozornění na skutečnost děkujeme čtenářce naší encyklopedie).

Důstojnou opravu pomníku zajistila v dubnu 2023 ze svých prostředků Brno-Žebětín, v jejímž katastrálním území se pomník přesně nachází.


text

Sovětským  letcům //
padlým v boji //
za osvobození Brna //
1945 //
Občané //
Kohoutovic – Žebětína //

na kameni:
V. S. Kašutin //
lotčik  - ml. lejtěnant //
1924 – 1945 //
(psáno azbukou)


obrazy

objekty

studánka U památníku letce
studánka: Obora Holedná 0/02


městská část

významné osoby

Miloš Axman
jeden z autorů pomníkuosoby na objektu


MenšAktualizováno: 14. 05. 2023