Velká kašna


náměstí Svobody 0/02

velká kašna, součást úpravy náměstí


katastr

Brno-město


místo

při ústí ulic Rašínovy, Běhounské a Kobližné


umístění

říjen 2006


autor

ateliér Kuba & Pilař (návrh kašny)


popis

bronzová kašna o průměru 15 metrů zdobená roštem s verši Jana Skácela


poznámka

Náklady na vybudování kašny činily 30 miliónů korun a pod povrchem náměstí je ukryta složitá strojovna velikosti rodinného domku, která kašnu obsluhuje - přístup tam mají jen zaměstnanci Veřejné zeleně města Brna, kteří se o údržbu kašny starají.
Kašna má hodinový program - je to cyklus deseti režimů, které se střídají po šesti minutách (funguje vždy tři hodiny dopoledne a tři hodiny odpoledne, pak se vypne a voda jen přetéká).
Při prvním sněhu 6. 11. 2007 se objevil nečekaný problém: rošty s verši Jana Skácela klouzaly. Sníh, případně zmrazky, nelze vzhledem k povrchové úpravě roštů odstranit ostrým nářadím ani chemickými přípravky. Odmetení sněhu či námrazy nepomůže. Problém řeší tvůrci. Než se vybere konečná varianta řešení, budou na nebezpečí uklouznutí upozorňovat varovné tabule.
Dne 22. 11. 2007 „obavy před mrazem přiměly správce kašny na náměstí Svobody k tomu, aby na její vrch přiletovali kovovou obruč."
Město původně nevyřešilo otázku autorských práv a použilo verše básníka Jana Skácela bez souhlasu jeho vdovy. Právní zástupci požadovali částku téměř tři miliony korun, vstřícností paní Skácelové nakonec město zaplatilo 450 tisíc korun.
U mnoha obyvatel města však skutečnost, že lidé budou šlapat po verších oblíbeného básníka, vyvolávala přinejmenším rozpaky (poznámka -Menš).objekty

Malá kašna
kašna: náměstí Svobody 0/01městská část

významné osoby

Jan Skácel
verše Jana Skácela jsou umístěny na roštu kašny Božena Skácelová
její vstřícností byla uspokojivě vyřešena autorská práva, které město původně nerespektovalo při použití veršů


události

10. 7. 2007
Nebezpečná fontána 18. 10. 2006
Slavnostní otevření zrekonstruovaného náměstí Svobody 2. 5. 2006
Slavnostní zahájení rekonstrukce náměstí Svobody


související odkazy


Jis, MenšAktualizováno: 04. 04. 2022