Ladislav Hejný

* 18.4.1903 Litovel – † 29.6.1942 Mauthausen


dramatik; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

zahynul v koncentračním táboře


jiné pocty

značka OK2HL s jeho jménem je v Síni slávy značky OK na WEBu ČRK


dílo

- Přímou cestou
- Pochopilas


zaměstnání

odborný učitel, Štěpánov, později Těšetice, okr. Olomouc-venkov


odborné a zájmové organizace

radioamatér, volací znak OK2HL


poznámky

V rodině se tradovalo, že Ladislav Hejný byl zatčen gestapem za to, že vlastnil a na příkaz nacistů neodevzdal vysílačku, kterou měl jako radioamatér. Rozložil ji na několik dílů a ty rozeslal známým. Protože už krátce po začátku okupace musely protektorátní úřady sepsat a odevzdat nacistům seznamy radioamatérů; neodevzdání přístroje připoutalo k osobě Ladislava Hejného pozornost gestapa.
V Moravském zemském archivu v Brně se nachází následující dokument: V dopise Policejního ředitelství Praha Zemskému četnickému velitelství v Brně ze 4. 7. 1939 se žádá, aby Zemské četnické velitelství Brno prověřilo, zda „v tamním obvodu bydlící koncesionáři soukromých vysílacích stanic tyto odevzdali“. K dopisu je přiložen jako příloha „Seznam koncesionářů“, který zahrnuje celkem 428 jmen z celého protektorátu.
Existuje také možnost, že Ladislav Hejný byl zapojen do odboje, zatím nemáme k tomuto tvrzení podklady (-Menš).
V koncentračním táboře Mauthausen byl Ladislav Hejný vězněn i s Otakarem Batličkou, také radioamatérem (volací znak OK1CB), který v Mauthausenu zahynul 13. 2. 1942.
V dopise, který byl doručen manželce, bylo uvedeno, že Ladislav Hejný zemřel na zápal plic. Podle vyprávění rodiny zahynul v pověstném mauthausenském lomu při vysilující práci.
V roce 2003 požádal Český radioklub Český telekomunikační úřad, aby byla obnovena a rozšířena dřívější tradice, aby v ocenění mimořádných zásluh zasloužilých radioamatérů nebyly jejich volací znaky již nikdy nikomu přidělovány. Mezi uvedenými radioamatéry byl také Ladislav Hejný, volací znak OK2HL.
(Informace k životopisu pro naši encyklopedii doplnil a fotografii poskytl dne 26. 4. 2012 vnuk, pan Ladislav Hejný. Děkujeme.)
osoby

Vladimír Dosoudil
spolupráce v odboji


osoba na objektech

učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01


Menš


Aktualizováno: 31. 01. 2019