P. Josef Kašpar
* 29.8.1853 Ohnice, dnes Vojnice (MČ obce Těšetice), okr. Olomouc † 1.1.1911 Brno
pedagog; kněz; osobnost českého vlasteneckého života v Brně
česká
Rakouské císařství, Rakousko-Uhersko
Spolku Vesna odkázal velmi cennou sbírku mincí, numismatika patřila k jeho osobním zájmům. Brněnskému muzeu daroval hanácké kroje, které získal od svých příbuzných.
zápal plic
od roku 1879 bohoslovecké učiliště (v roce 1883 vysvěcen na kněze)
profesor klasických jazyků na gymnáziu v Přerově,
katecheta škol Vesny v Brně,
profesor náboženství na lyceu v Brně,
inspektor náboženství českých národních škol v Brně
Spolek pro vydržování české obchodní školy v Brně (člen výboru)
Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, skup. 11, řada 1, hrob č. 79 (hrob dnes již neexistuje)
Josef Kašpar pocházel z rodu, který do Ohnic přišel z nedalekého Biskupství, původní příjmení bylo v podobě „Kašparů“, ale již Josefův děd se jmenoval Kašpar. Zda šlo o chybu či záměr, se doposud nepodařilo zjistit. Josef měl 11 sourozenců, z nich dva se nedožili ani jednoho dne. Mezi sourozenci byl též další farář, a to bratr Jan, bratr František se stal vrchním prokuristou u Živnostenské banky v Praze.
Právě z popudu bratrů Františka a Josefa byl roku 1875 v tehdejších Ojnicích utvořen výbor pro založení čtenářského spolku „Pokrok“, Josef byl od počátku zvolen zapisovatelem spolku. Nejštědřejšími podporovateli spolku byli právě oba bratři. V knize „Vojnice, čítanka hanácké dědiny“ z roku 1935 je uvedeno, že: „Při svěcení „Pöttingea“ (škola, která dodnes funguje -Kašpar) odnesl si čtenářský spolek i slavný trest, poněvadž jel a šel s hudbou městem Olomoucem.“ O jaký trest se jedná, však uvedeno není. Mezi léty 1876–1894 byl členem školské komise v Těšeticích, té také daroval obsáhlou sbírku mincí.
V roce 1910 spolupořádal cestu do Svaté země, společně s ním se zúčastnili jeho bratr a dvě sestry s dcerami, z této cesty byla v roce 1911 vydána kniha, jejíhož vydání se již nedožil. Pohřeb se konal 3. 1. 1911 z kaple Milosrdných sester v Sirotčí (dnes Grohově) ulici, pohřební obřad vedl Dr. Josef Pospíšil, prelát na dómě v Brně. Pohřben byl na Ústředním hřbitově v Brně, ale jeho hrob dnes již neexistuje.
V rodinném archivu se nalézá dokument z 50. let 20. století, kde hřbitovní správa žádala o zaplacení poplatku za hrob; ten pravděpodobně zaplacen nebyl, protože hrob byl zrušen. P. Josef Kašpar byl jak v Brně, tak v rodných Ohnicích (Vojnicích) velmi významnou osobností.
(Informace pro naši encyklopedii zpracoval pan Martin Kašpar, děkujeme.)
Archivní pramen "Matrika zemřelých, Brno - sv. Tomáš 1906–1917" Ostatní literatura "Průvodce brněnskými hřbitovy. Hroby význačných českých lidí."
Josef Samsour
zaopatřoval P. Josefa Kašpara
Emil Ludwig Soffé
spolupracovník a přítel
1. 10. 1895
Otevření obchodní akademie v Brně
účastník slavnosti
12. 5. 1895
Ustavující valná hromada „Spolku pro vydržování české obchodní školy v Brně“
člen výboru
Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.