Jan Kuchař

* 8.1.1888 Kopřivnice (okres Nový Jičín) – † 2.4.1942 Mauthausen


válka a odboj 1914–1919; legionář italský; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

zahynul v koncentračním táboře


bydliště

Prostějov


vyznamenání a pocty

Československý válečný kříž 1939 in memoriam (udělen 8. 7. 1946),
Pamětní odznak druhého národního odboje in memoriam (udělen 9. 5. 1951)


jiné pocty

jeho jméno je uvedeno na pamětní desce obětí okupace v Prostějově, Palackého ulice


zaměstnání

řídící učitel, I. obecná škola chlapecká v Prostějově, Palackého třída


politická orientace

Národně socialistická strana


odborné a zájmové organizace

člen obecního zastupitelstva v Prostějově,
člen místní školní rady,
okresní důvěrník Národně socialistické strany,
dopisovatel novin Rozvaha a Nový pokrok


hrob

kenotaf na pomníku rodiny Kuchařovy na hřbitově v Prostějově


pojmenováno

v Prostějově pojmenována ulice „Jana Kuchaře“


poznámky

V rakousko-uherské armádě praporčík 31. zeměbraneckého pěšího pluku. Zajat 28. 1. 1918, Col di Rosso; přihlášení do legií 28. 8. 1918, Sulmona. Do čs. legie v Itálii zařazen 1. 9. 1918, 35. pěší pluk, praporčík. Konec v legiích 30. 9. 1919, poslední útvar: 35. pěší pluk, poslední hodnost: poručík.
(Informace pro naši encyklopedii doplnila paní Hana Janíková, děkujeme.)



prameny, literatura



osoba na objektech

učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01


Menš


Aktualizováno: 31. 01. 2019