Jaroslav Langer

* 18.11.1903 Uhřice, okr. Boskovice – † 30.8.1942 Osvětim


válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

zahynul v koncentračním táboře


bydliště

Veselí nad Moravou


vzdělání

obecná škola v Uhřicích,
gymnázium,
učitelský ústav v Brně


jiné pocty

ředitel obecné školy chlapecké ve Veselí nad Moravou in memoriam


zaměstnání

učitel, Domanín,
obecná škola chlapecká ve Veselí nad Moravou, okr. Uherské Hradiště (zástupce ředitele)


odborné a zájmové organizace

Sokol


poznámky

Hned na počátku okupace se zapojil do organizování odboje ve skupině, která se později stala součástí Obrany národa. Struktura skupiny: velitel okrsku: Bohumil Němeček; zástupce velitele: Karel Janásek; vedoucí Sokola: Jaroslav Langer; vedoucí odbojové skupiny legionářské: MUDr. Josef Hlobil; vedoucí odbojové skupiny železniční: Josef Janoušek; vedoucí odbojové skupiny Zarazice: Ferdinand Chovanec; zpravodajská služba: Ladislav Melíšek.
Jaroslav Langer se účastnil převádění osob přes hranice, v jeho domě byl v jednom pokoji pod podlahou úkryt, kde se ukrývaly osoby odcházející přes Slovensko do emigrace. Podílel se i na dalších akcích (zapalování ohňů na den 28. října, zadržování udavačských dopisů, rozesílání agitačních letáků, sabotáže na železnicích atp.).
Ve Veselí nad Moravou spolupracovaly v odboji tři skupiny: skupina kolem hotelu Andrýsek, skupina kolem Sokola a skupina železniční.
Jaroslav Langer byl vedoucím skupiny sdružené kolem Sokola. Zatčen snad 11. prosince 1941 přímo ve škole, při domovní prohlídce si gestapo nevšimlo úkrytu pod podlahou. Langer převezen na gestapo do Uherského Hradiště, odtud do Brna do Kounicových kolejí. Z Brna odvezen do koncentračního tábora Osvětim, úmrtní list vystaven v Auschwitz-Birkenau.prameny, literatura
osoba na objektech

učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01


Menš


Aktualizováno: 13. 11. 2012