Ing. in memoriam Karel Rybníček

* 5.2.1919 Kozlov (okres Žďár nad Sázavou) – † 5.10.1945 letiště Blackbuche (Anglie)


sportovec - atletika (oštěp); válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje; navigátor 311. perutě RAF; oběti války


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR


příčina úmrtí

při havárii letadla


vzdělání

reálné gymnázium,
Vysoká škola zemědělská v Brně,
stipendium ve Francii (od roku 1939)


vyznamenání a pocty

zemědělský inženýr Vysoké školy zemědělské v Brně in memoriam (1946)


jiné pocty

po roce 1989 byl prezidentem republiky povýšen do hodnosti plukovník


odborné a zájmové organizace

Moravská Slavia Brno


hrob

hřbitov Broockwood u Londýna


poznámky

Po vypuknutí 2. světové války dobrovolně vstoupil do čs. jednotek v jižní Francii. Později byl zařazen do jezdeckého oddílu. Po porážce francouzských jednotek se dostal až do Maroka, kde byl zatčen jako uprchlík bez dokladů a poslán na nucené práce na Saharu. Po několika dnech se mu podařilo uprchnout. Přihlásil se u anglických úřadů v marockém Tangeru u Gibraltarského průlivu.
Koncem června 1940 vyplul z Gibraltaru konvoj britských lodí určených pro přepravu britských uprchlíků a francouzských, československých i jiných dobrovolníků. Po přistání v Liverpoolu byl Karel Rybníček umístěn ve stanovém táboře u Chesteru a zařazen k výcviku kulometné roty. V lednu 1941 byl převelen do důstojnické školy v Kinetonu a v květnu téhož roku zařazen do důstojnické školy v Droivicku. Následoval parašutistický výcvik, obsluha vysílaček a spojovací techniky všech druhů ručních zbraní a výbušnin.
V červenci se dobrovolně přihlásil k letectvu. Výcvik výkonných letců RAF absolvoval v Kanadě, kam byl odvelen a určen do letecké školy pro navigátory. Výcvik dokončil na Bahamách na strojích B 24 Liberator a B 25 Mitchell.
V červnu 1944 se vrátil k 311. bombardovací peruti na letiště Tain v severním Skotsku. 311. peruť prováděla bojové mise v Atlantském oceánu a Severním moři. Při bojové činnosti peruť pátrala po ponorkách a nepřátelských plavidlech a ochraňovala vlastní konvoje. Nad úžinou Skagerak byl Rybníčkův letoun napaden sedmi německými stíhači, ale posádce se podařilo s prostřeleným motorem a nefunkčním mechanismem pro vysunování podvozku vrátit na základnu. Posádka druhého Liberatoru takové štěstí neměla. 311. bombardovací peruť celkem ztratila 284 letců.
V srpnu 1945 se Karel Rybníček po šesti letech setkal se svou rodinou. Po týdenní dovolené znovu létal – přepravoval repatrianty a léky z Velké Británie do Prahy. Dne 5. října 1945 na letišti Blackbuche havaroval po startu jeho letoun Liberator, když začal hořet motor na pravém křídle. Letadlo se zřítilo z výšky asi 100 metrů. Zahynulo 5 členů posádky, mezi nimi i nadporučík Karel Rybníček ve věku 26 let. Dne 11. října měli členové posádky vojenský pohřeb na hřbitově Broockwoodu u Londýna.
osoba na objektech

MJ


Aktualizováno: 30. 09. 2018