František Lančík

* 5.12.1886 Hulín, okr. Kroměříž


komunální politik (poslední předválečný starosta Přerova); válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje; účastník zahraničního odboje


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR


zajímavé okolnosti

nacistickou okupaci přežil jako jediný z celé rodiny


bydliště

Přerov


politická orientace

Československá sociální demokracie


poznámky

Hned na počátku okupace vytvořil buňku, složenou z členů sociálně demokratické strany, která patřila mezi nejaktivnější skupiny PVVZ na Moravě.
Začátkem června 1939 svolal do lesů nad Veselíčkem tajnou schůzku, kde instruoval spolehlivé funkcionáře sociálně demokratické strany o provádění ilegální činnosti, opatřování výbušnin, zpravodajství, distribuci ilegálních tiskovin apod. Zpočátku se skupina zaměřovala zejména na distribuci letáků dodávaných z Prahy prostřednictvím železničních zaměstnanců Karla Smělíka a Augustina Bečáka.
Protože Františkovi Lančíkovi hrozilo v souvislosti s akcí Albrecht I. dne 1. 9. 1939 zatčení (varován německým známým), uprchl do zahraničí na Slovensko a odtud přes Maďarsko a Jugoslávii se dostal do francouzského Agde, kde se přihlásil do formující se československé armády. Zde odveden 21. 10. 1939.
Po jeho odchodu vedli přerovskou odbojovou skupinu učitelka Růžena Stoklásková a vlakmistr českomoravských drah Karel Smělík.osoby

Josef Dřevojánek
švagr Marie Dřevojánková
švagrová Věra Dvořáková
švagrová Karel Smělík
spolupráce v odboji Růžena Stoklásková
spolupráce v odboji
Menš


Aktualizováno: 02. 05. 2017