Encyklopedie dějin města Brna

Josef Škvařil

    generál doc. MUDr. Josef Škvařil


    • * 15.4.1901 Brno – † 13.2.1979 Praha


    • chirurg, vojenský lékař; válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje


    • národnost

      česká

    • státní příslušnost

      Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR


    • bydliště

      Olomouc, Novoulická 6 (v době sňatku),
      Praha XVIII, Lomená 3 (v roce 1945)


    • vzdělání

      1923–1930 LF MU v Brně (1957 habilitace v oboru organizace a taktiky vojenského zdravotnictví a válečné chirurgie)

    • vyznamenání a pocty

      Řád rudé zástavy,
      Řád bílého lva za vítězství,
      Řád rudé hvězdy


    • zaměstnání

      od roku 1935 asistent brněnské chirurgické kliniky prof. Petřivalského, později prof. Podlahy,
      od roku 1938 zástupce primáře chirurgického oddělení nemocnice v Olomouci,
      po válce velitel zdravotní služby československé armády


    • poznámky

      Od roku 1939 působil v Iránu jako šéf chirurgického a gynekologického oddělení státní nemocnice v Teheránu. Brzy byl jmenován konsiliárním chirurgem sovětského vyslanectví a po napadení SSSR nacistickým Německem se ihned přihlásil jako dobrovolník do Rudé armády.
      Do SSSR se dostal počátkem roku 1943 a pracoval nejprve jako vedoucí chirurg odsunové nemocnice v Kujbyševě a později v Botkinově nemocnici v Moskvě. Byl přidělen čs. vojenské misi v Moskvě, studoval organizaci zdravotnickou vojenskou i civilní sovětskou, absolvoval válečné kurzy v oboru organizace a taktiky zdravotnické služby a válečné chirurgie. Odveden k čs. vojsku 5. 4. 1943 v Buzuluku v hodnosti vojína. V létě 1944 byl přidělen k 1. čs. armádnímu sboru a jmenován do funkce hlavního chirurga.
      Škvařilův postup ve vojenských hodnostech: podporučík (6. 8. 1943), poručík (28. 7. 1944), kapitán (15. 8. 1944), štábní kapitán a major (ke stejnému dni 28. 2. 1945), podplukovník (1. 8. 1945), plukovník (27. 8. 1946), generál zdravotnictva (19. 2. 1947).

      (Informace k osobnosti generála MUDr. Josefa Škvařila poskytl pro naši encyklopedii doc. PhDr. František Dohnal, CSc, děkujeme.)


    • prameny, literatura

      zobrazit "Matriky, Brno (městská rada). Oddaní 1938–1938"
      "Válečným chirurgem na Dukle"
      "forum.valka.cz"
      "Detail příslušníka čs. jednotek v zahraničí 1939–1945"
      "Národní výbor města Brna - Kartotéka domovského práva, Brno 1850–1948"


    • osoby

      Josef Podlaha
      J. Podlaha byl jedním ze svědků sňatku J. Škvařila v roce 1938


    • partneři

      Věnceslava Škvařilová (Špánková)
      sňatek: 24. 1. 1938, Brno (městská rada)


    • rodiče

      Josef Škvařil
      Alžběta Škvařilová (Marcholdová)


    • sourozenci

      Alžběta Pošuková (Škvařilová)
      Anna Škvařilová


    • autor

      Menš


Aktualizováno: 19. 12. 2015