Valdemar Straka
* 19.1.1900 Dubňany (okres Hodonín) † 29.4.1943 Vratislav
válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské
česká
Rakousko-Uhersko, ČSR
popraven
Moravský Žižkov
Československý válečný kříž 1939 in memoriam (udělen 15. 12. 1945, číslo matriky 14 650)
řídící učitel, obecná škola v Moravském Žižkově, okr. Hodonín
Sokol Moravský Žižkov (starosta),
Občanská záložna (pokladník),
Místní školní rada (člen),
Místní osvětová komise (předseda),
okrskový velitel branné výchovy,
zpěvácký kroužek učitelů v Podivíně,
Myslivecký spolek,
s manželkou hráli ochotnické divadlo
Do Moravského Žižkova přišel v roce 1924 z Dubňan a ujal se řízení místní školy. Velmi aktivně se začlenil do společenského života obce.
Za nacistické okupace se zapojil do odboje, účastnil se činnosti odbojové organizace Obrana národa (velitel jižní části okresu Hodonín a velitel úseku Moravský Žižkov). Podílel se na organizování přechodů osob do zahraničí, získávání a ukrývání zbraní.
Dne 29. 10. 1940 přijelo do Moravského Žižkova gestapo, zatklo V. Straku a další členy místní buňky ON, Martina Peterku, Stanislava Riedla a Roberta Vaculíka. Straka nejdříve vyšetřován na gestapu v Hodoníně, odtud převezen do Sušilových kolejí v Brně.
Po týdenních ostrých výsleších převezen zpět do Moravského Žižkova, následovaly domovní prohlídky v jeho domě i v dalších domech, zbraně objeveny ve sklepě Jana Příborského.
Zatčeni byli ještě učitel František Fučík a Pavel Michalica. Všichni zatčení byli převezeni do Wohlau, odtud do Vratislavi, kde byli souzeni. Lidový soud vynesl tresty smrti nad Valdemarem Strakou, Stanislavem Riedlem a Robertem Vaculíkem, ostatní byli odsouzeni k trestům v káznici. Tresty smrti byly vykonány v dubnu 1943.
Poprava V. Straky byla oznámena plakátem, jako důvod popravy uvedeno: „pro přípravu velezrady a nedovolené přechovávání zbraní“.
Josef Přivřel
spolupráce v protinacistickém odboji
učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01
Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.