František Šelepa

* 3.2.1883 Věrovany (okres Olomouc) – † 16.6.1943 Berlín-Plötzensee


válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

popraven


bydliště

Ratíškovice, okr. Hodonín,
Rohatec


jiné pocty

jeho jméno se nachází na pomníku obětí světových válek ve Věrovanech


zaměstnání

učitel, obecná škola v Rohatci u Hodonína


poznámky

Za první světové války kadetem 3. pěšího pluku rakousko-uherské armády.
Zajat 30. 1. 1917 u Jakobeny. Do legií se přihlásil 28. 4. 1917. Do čs. legie v Rusku zařazen 28. 6. 1918, technická rota, praporčík. Konec v legiích: datum neuvedeno, poslední útvar: let. oddíl, poslední hodnost: nadporučík. Vrátil se do vlasti.
Za nacistické okupace se podílel na činnosti odbojové organizace Obrana národa (okres Hodonín, velitel úseku Rohatec).
Po začátku druhé světové války a vzhledem k vývoji situace v Polsku přešla ON ke změně taktiky: původně připravované ozbrojené vystoupení se zbraní v ruce nebylo možné, proto se přešlo k přípravě bojovníků pro zahraničí na válečných frontách. Tyto instrukce přivezl Fr. Šelepovi do Rohatce plukovník Balabán, se kterým i nadále spolupracoval. Šelepa se stal jednou z hlavních osobností organizace přechodů na jedné z cest na Slovensko.
Krycí jméno měl „Franta Dlouhý“. Jeho skupina opatřovala falešné propustky na Slovensko, zajišťovala v případě potřeby úkryt, převážela vlakem osoby na Slovensko a zajišťovala jim doprovod. Při odbavení byli preferováni lidé bezprostředně ohrožení gestapem, speciální vojenští odborníci a lékaři. Možnost převozu vlakem skončila začátkem roku 1940, kdy na Slovensku kompetence vystavovat propustky přešla na policejní úřady. Bylo nutno převádět pěšky, Šelepa se podílel v okolí Hodonína na formování a efektivním fungování několika převaděčských skupin (občané z Rohatce a Sudoměřic). Šelepa zatčen 1. 3. 1940, vězněn v Uherském Hradišti, Praze (Pankrác), Drážďanech, Golnově a Berlíně, kde byl popraven.osoba na objektech

učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01Menš


Aktualizováno: 09. 12. 2023