Vojtěch Šobora
* 1.4.1908 Lhotka nad Bečvou (okres Vsetín) † 8.1.1943 Vratislav
válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; učitelé Země moravskoslezské
česká
Rakousko-Uhersko, ČSR
po celou dobu pedagogického působení jej provázela pověst velkého vlastence, obdivovatele prezidenta T. G. Masaryka a přívržence politiky dr. Edvarda Beneše
popraven
gymnázium Hranice na Moravě (1928 maturita),
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy - obor matematika-fyzika (1933 promoce)
Československý válečný kříž 1939 in memoriam (propůjčen 17. 11. 1945)
jméno Vojtěcha Šobory je uvedeno na pamětní desce ve Lhotce nad Bečvou a na pietním hrobu "Těm, kteří se nevrátili" na hřbitově v Lešné, který byl vysvěcen již 1. července 1945
profesor,
posledně Masarykův státní koedukační ústav učitelský ve Valašském Meziříčí
Spolek abstinentů Lešná (předseda),
Divadelní spolek Sokola Lešná (vedoucí),
Automotoklub Lešná (předseda)
Od mládí jako nadaný a pilný žák se chtěl stát učitelem. Protože příjem rodiny nestačil na placení studií, kondicemi si opatřoval potřebné finanční prostředky.
Po základní vojenské službě nastoupil v roce 1936 na měšťanské školy v Bolaticích, od roku 1937 v Novém Bohumíně, 1938 v Novém Jičíně.
Po obsazení pohraničí nastoupil na měšťanskou školu ve Valašském Meziříčí. Profesor Šobora se angažoval v množství spolků a organizací (uvádíme jen stručný výběr), ve školách a spolcích přednášel na téma tělesného rozvoje, abstinence, politické orientace Československé republiky atp.
Jako záložní důstojník a jeden z čelných představitelů Sokola Lešná se zapojil již 19. března 1939 do odbojové organizace Obrana národa (v okresním velitelství Valašské Meziříčí měl na starosti zbrojní oddělení), v létě 1939 navázal spojení s ilegální skupinou Obec okolská v odboji. Podílel se na shromažďování zbraní a munice, které byly získávány ilegálními cestami z Podkarpatské Rusi, na organizaci přechodů osob do zahraničí.
Na základě udání zatčen vsetínským gestapem 2. února 1940 ve Lhotce nad Bečvou, kde byl se svým tříletým synkem na návštěvě u sestry. Vyslýchán na gestapu ve Vsetíně, později v Uherském Hradišti, odtud převezen do Brna do Kounicových kolejí, dále vězněn ve Wohlau a Vratislavi. V létě 1942 odsouzen Lidovým soudem k trestu smrti.
(Životopisné údaje pro naši encyklopedii doplnil pan Libor Šobora, děkujeme.)
učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01
Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.