František Nedbálek

* 24.11.1912 Rynaltice – † 20.12.2003 Brno


válka a odboj 1938–1945; účastník odboje a politický vězeň


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR, ČR


bydliště

Brno, Novotného 42


zaměstnání

štábní strážmistr policie


odborné a zájmové organizace

SPB,
ČSBS


poznámky

Před válkou byl příslušníkem policie, před Mnichovem příslušníkem Stráže obrany státu na Znojemsku. Do odboje se zapojil v dubnu 1939 v Obraně národa (policejní skupina). Policejní skupina se i po rozbití ON v roce 1942 udržela jako ilegální skupina, ale byla infiltrována Gabrielem Riedrem, který byl součástí zpravodajské volavčí sítě Viktora Ryšánka.
Nedbálek byl také zapojen do aktivit odbojové sítě Brutus, jejíž centrum bylo v Praze a u níž lze předpokládat, že také ona byla zpravodajskou volavčí sítí pražského gestapa. Po Riedrově zatčení v červnu 1944 gestapo přistoupilo k likvidaci Policejní skupiny, přičemž byl zatčen i František Nedbálek dne 20. 7. 1944.
Po válce jako člen Historicko-dokumentační komise ((MěV ČSBS|Městský výbor Českého svazu bojovníků za svobodu) velkou péči věnoval zpracování archivu. Zabýval se výzkumem všech typů koncentračních a internačních táborů na území ČSR a publikoval do té jediný poválečný přehled těchto zařízení, dodnes oceňovaný badateli.
Z dalších prací je možno uvést studii Transport Kl-3 Brno - KT Mauthausen, uvedenou ve sborníku Morava v boji proti fašismu, Brno 1990, s. 203–218.


prameny, literatura

osoby

Viktor Ryšánek
V. Ryšánek vybudoval volavčí síť gestapa, jejíž obětí se stal i Fr. Nedbálek


ulice

Novotného
bydliště


objekty

pamětní deska polských politických vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi
pamětní deska: Barvičova 85/01
badatelsky poprvé zpracoval problematiku poboček nacistických koncentračních táborů


související odkazy

Menš, Kopin


Aktualizováno: 16. 09. 2020