Encyklopedie dějin města Brna

Josef Toman

    ThDr. Msgr. Josef Toman


    • * 14.1.1880 Netín u Velkého Meziříčí – † 8.12.1957 Brno


    • římskokatolický kněz, profesor bohosloví na biskupském semináři, prelát Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně


    • vzdělání

      1899 maturita na gymnáziu v Třebíči,
      po maturitě dva semestry na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, následně přešel na bohoslovecký ústav do Brna,
      po čtyřletém studiu 26. 7. 1904 vysvěcen na kněze,
      teologická fakulta v Olomouci (doktorát)


    • zaměstnání

      jako kněz pracoval nejprve v Prosiměřicích, později v Brně, zde byl nejprve katechetou a následně představeným chlapeckého semináře,
      1919–1923 působil jako duchovní ve Starověcích u Hustopečí,
      poté již natrvalo v Brně jako profesor bohosloví na biskupském semináři,
      v roce 1950 jmenován sídelním kanovníkem stoliční kapituly v Brně (instalován 13. 4. 1950),
      8. 11. 1952 jmenován arcijáhnem a následně prelátem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně (benedikován 8. 12. 1952)

    • odborné a zájmové organizace

      předseda Ústřední Jednoty Reifeisenek v Brně,
      náměstek starosty „Centrokooperativy“,
      místopředseda Moravské banky,
      za první republiky se angažoval v ČSL, ve třicátých letech se souhlasem brněnského biskupství zastupoval stranu ve výše uvedených hospodářských organizacích


    • hrob

      kapitulní hrobka na Ústředním hřbitově v Brně, skupina 013, hrob č. 94–99


    • prameny, literatura

      zobrazit "Cestami křesťanské politiky. Biografický slovník k dějinám křesťanských stran v českých zemích"
      "Společenský almanach Velkého Brna"


    • stavby

      Ústřední hřbitov města Brna
      Vídeňská 96
      místo posledního odpočinku


    • autor

      Menš, Ma


Aktualizováno: 25. 05. 2017