Thomas Theodor Heine

* 28.2.1867 Lipsko (Německo) – † 26.1.1948 Stockholm (Švédsko)


akademický malíř, grafik, ilustrátor a karikaturista


zajímavé okolnosti

Kvůli svému politickému smýšlení a „neárijskému původu“ musel opustit Německo a přesídlil přes Prahu do Brna. Začlenil se mezi bohému německých emigrantů. Místem schůzek exulantů byla kavárna Biber (později kino Scala). V roce 1938 prchal dále před nacisty do Norska a později Švédska.


bydliště

Praha, Štěpánská 59 (před příchodem do Brna),
Brno, Neumannova 10


vzdělání

akademie umění v Düsseldorfu


dílo

zobrazit


zaměstnání

přispíval svými kresbami do satirických časopisů, ilustroval knihy a navrhoval obálky,
v roce 1896 založil satirický týdeník Simplicissimus (s L.Thomou)


poznámky

Policejní ředitelství v Praze mu dne 13. 6. 1933 vystavilo prozatimní čsl. cestovní pas číslo 11045. Brněnský pobyt byl zřejmě občas přerušen návštěvou Prahy, jak nasvědčují opakované pobytové přihlášky, které vždy podepsal Ing. Mořic Eisler jako poskytovatel bytu. Na pobytové přihlášce z 13. 2. 1936 je poznámka, že z Neumannovy ulice se odstěhoval 26. 11. 1938 do Norska a „byl zde pouze na návštěvě“ (-Menš).
Po jeho emigraci do Československa zůstala v Německu jeho manželka a dcera, právě z obav o ně zřejmě vystupoval v Praze umírněně, což mu řada osobností z oblasti kultury a veřejného života vyčítala.
Po přestěhování do Brna v roce 1935 se znovu začal věnovat politickým tématům (občanská válka ve Španělsku, henleinovci atp.), kresby publikoval i v Lidových novinách.
Vytvořil také portréty některých brněnských osobností, kresby věnoval i svým mecenášům, obyvatelům „Domu pro dva mládence“, Otto Eislerovi a Mořici Eislerovi. Zobrazil i jejich vilu, kdy si vybral pohled od zahradního bazénu, jemuž dominuje svažitý terén, v jehož zeleni se vila ukrývá.
Otto Eisler byl vášnivým sportovcem a zajímal se o botaniku a zoologii. V přilehlém skleníku pěstoval kaktusy, ve voliéře zahradního domu choval mnoho exotických ptáků a v teráriu dokonce krokodýla. Heine, kterému oba bratři zařídili v zahradním domě ateliér, poskládal z těchto atributů ex libris věnované Otto Eislerovi, na němž je usmívající se krokodýl balancující na čumáku kaktusem, který obsadilo ptactvo.osoby

Mořic Eisler
M. Eisler poskytl T. T. Heinemu ubytování v rodinné vile Otto Eisler
O. Eisler hmotně podporoval T. T. Heineho při brněnském pobytu Walter Villiers Neumark
T. T. Heine vytvořil (dnes ztracený, znám pouze z fotografie) portrét W. V. Neumarka Johann Gerhard Wolf
T. T. Heine portrétoval J. G. Wolfa
ulice

Neumannova
bydliště (doloženo od 8. 3. 1935 do 26. 11. 1938, kdy se „vystěhoval do Norska“)


osoba na objektech

stavby

Dům pro dva mládence
Neumannova 10/554
obyvatel v letech 1935–1938


související odkazy

hub, MJ, Menš


Aktualizováno: 26. 02. 2022