Petr Jivlevič Filimonov

* 22.8.1922 Věrchnaja Inta, Saratovská oblast (SSSR) – † 20.4.1945 Brno-Bosonohy


velitel průzkumného oddílu v bojích o osvobození Brna; hrdina SSSR in memoriam


národnost

ruská


vyznamenání a pocty

dne 15. 5. 1946 byl dekorován Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR in memoriam


poznámky

V odpoledních hodinách 18. dubna 1945 jednotky 41. gardové tankové brigády ze sestavy 7. mechanizovaného sboru (bojoval v rámci 1. gardové jezdecké mechanizované skupiny Rudé armády) dosáhly obce Popůvky a přehradily tak důležitou ústupovou cestu německých vojsk na silnici Brno-Praha.
Vzápětí byla vyslána na průzkum k Brnu tanková četa pod velením podporučíka Petra Jivleviče Filimonova. Velitelský stroj T-34 č. 202 byl zasažen nepřátelskou pancéřovou pěstí již při průjezdu Bosonohami, další dva tanky č. 203 a 312 byly zničeny v prostoru brněnského krematoria.
Poslední čtvrtý sovětský obrněnec pokračoval dolů kolem Ústředního hřbitova na Vídeňskou ulici a pokusil se ujet směrem k Modřicím. Na okraji Horních Heršpic byl však zasažen a na železničním přejezdu na trati Brno-Střelice vyhořel.
Veliteli průzkumného oddílu ppor. P. J. Filimonovi se sice podařilo opustit hořící tank a ukrýt, při pozdějším ohledávání místa střetu jej však objevili němečtí vojáci a 20. dubna 1945 zastřelili.
Jeho ostatky byly uloženy pravděpodobně do jednoho ze tří společných hrobů sovětských vojáků na Ústředním hřbitově v Brně. Krátce po válce byl jmenován Hrdinou Sovětského svazu in memoriam.
objekty

Čestné pohřebiště Sovětské armády v Brně
pohřebiště: Vídeňská 96, skupina 56c/01
místo posledního odpočinkuJbre


Aktualizováno: 15. 04. 2019