Ing. Stanislav Přibyl

* 5.5.1907 Praha – † 18.3.1943 Frankfurt nad Mohanem


válka a odboj 1938–1945; oběti okupace


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

popraven


vzdělání

vysokoškolské


zaměstnání

Zbrojovka Brno


poznámky

Za nacistické okupace se zapojil do odbojové organizace Obrana národa (skupina Brno-východ, úsek Zbrojovka, zde byl zástupcem velitele).
Zatčen 3. 12. 1939. Dne 23. 2. 1940 se mu zdařil útěk z 1. patra Sušilových kolejí skokem do sněhu, první pokus o odchod na Slovensko se nezdařil. Pomáhali mu zprvu manželé Křižákovi. Po jeho odchodu na Slovensko zatčeni a přistoupili na spolupráci s gestapem.
Přibyl se vrátil a to se již gestapo snažilo vytvořit únikovou trasu do Jugoslávie, kterou by mělo pod kontrolou. K tomu měl sloužit Přibyl. Manželé Křižákovi předstírali, že trasa do Jugoslávie je bezpečnější a Přibyl na to přistoupil. Doprovázeli jej do Lanžhota, kde jej předali příslušníkovi brněnského gestapa W. Dyckovi, který předstíral, že je český odbojář. Odtud pokračovali dál do Vídně, Štýrského Hradce a obce Eibenwald na jugoslávské hranici, kde gestapo předstíralo, že jsou již v Jugoslávii. Tam Přibyl napsal do Brna, že trasa je bezpečná, nato byl zatčen a znovu odvezen do Brna. Vězněn později také v Breslau.osoba na objektech

oběti zaměstnanců Zbrojovky
pomník: Lazaretní 7/01


Menš, Kopin


Aktualizováno: 02. 05. 2013