Mgr. Jan Přehnal

* 17.5.1940 Klopotovice (okres Prostějov) – † 4.10.2016 Brno


hudebník a pedagog


bydliště

Klopotovice čp. 28 (rodný dům),
Brno


zaměstnání

Státní filharmonie Brno


hrob

Řečkovický hřbitov, Úlehle, skup. 15, hrob č. 94


poznámky

Rodné Klopotovice opustil v patnácti letech, kdy odešel na studia do Brna. Trvale se z obce odhlásil v devatenácti letech, aby mohl dokončit studia na konzervatoři a poté i na JAMU. Krátce žil v Kroměříži, Praze, Jeseníku, kde působil na tamní LŠU, a krátce i v Kyjově. V Brně žil a umělecky působil víc jak čtyřicet let.
Při studiích na JAMU souběžně působil od roku 1967 jako první trombonista a sólista Rozhlasového orchestru a OSB Brno. Zde natočil celou řadu sólových skladeb českých i zahraničních autorů. Od roku 1985 se stal členem Státní filharmonie Brno, kde působil až do odchodu do důchodu.Souběžně působil jako pedagog na LŠU, ZUŠ i JAMU v Brně. Této činnosti se věnoval i po odchodu do důchodu, až do roku 2015.
Jako tenorista stál při založení „Moravanky Jana Slabáka", pro niž psal skladby i aranžoval. Pro Moravanku upravil mimo jiné verbuňk „Ty Kyjovský purkmistře“, vrtěnou „Nedaleko Kyjova“ a aranžoval valčík „Znám jednu myslivnu“. Také byl zakládajícím členem rozhlasového dechového orchestru „Starobrněnská 12", pro kterou rovněž napsal celou řadu skladeb i aranžmá. V orchestru „Brass bend Brno" působil jako hráč na basovou trubku. Jeho skladby pro dechové orchestry nejrůznějšího obsazení jsou oblíbené a byly provozovány i zahraničními orchestry v Německu, Rakousku a Belgii.
Pan Mgr. Jan Přehnal, uznávaný hudebník a pedagog, žil ve spokojeném manželství, které trvalo 54 let, s manželkou Libuší, byl starostlivým manželem, otcem i milujícím dědečkem šesti vnoučat.
(Informace pro naši encyklopedii poskytli pánové Zdeněk Klobouk a Petr Indrák, podrobnosti doplnil jeden ze čtenářů naší encyklopedie. Děkujeme.)prameny, literatura

stavby

Řečkovický hřbitov
Úlehle
místo posledního odpočinku


Menš


Aktualizováno: 25. 04. 2022