Rudolf Berger

* 17.4.1874 Brno – † 27.2.1915 New York


operní pěvec


národnost

německá


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko


zajímavé okolnosti

v roce 1913 se oženil se sopranistkou Marií Rapold


bydliště

Brno, Olomouc, Berlín, Vídeň, Londýn, Praha, Bayreuth, New York


vzdělání

vídeňská konzervatoř


zaměstnání

operní pěvec- s Emou Destinnovou natočili píseň z Lohengrina "Das süße Lied verhallt" ("Sladká píseň utichla") na gramofonovou desku v roce 1908


poznámky

Rudolf Berger se narodil v Brně 17. 4. 1874 jako syn ředitele továrny. Chodil na hodiny zpěvu k Adolfovi Robinsonovi, který mu pomáhal s přípravou pro jevištní vystoupení. Následně začal studovat vídeňskou konzervatoř.
Debutoval jako baryton v Brně v roce 1896. Kariéru začal budovat ale v Olomouci a od roku 1897 zpíval barytonové role v berlínské Dvorní opeře (Hofoper).
Na festivalu v Bayreuthu roku 1901 hrál například role Amfortase (opera Parsifal - R. Wagner), Gunthera (cyklus čtyř oper - Prsten Nibelungův) a Klingsora (opera Parsifal - R. Wagner).
Mnohokrát hostoval ve vídeňské opeře, v Královské opeře v Londýně, v Paříži i v Praze.
V roce 1908 odešel na jeden rok do penze a věnoval se studiu zpěvu u Oscara Sängera.
V roce 1909 se znovu objevil jako tenor v Lohengrinovi při představení v Berlíně. V dramatických tenorových rolích byl vždy velice uznáván jak širokou veřejností, tak i kritiky.
V letech 1914 až 1915 zpíval v Metropolitní opeře v New Yorku. V těchto dvou sezonách ztvárnil ve 23 představeních 8 rolí včetně Siegfrieda, Lohengrina, Walthera, Parsifala, Tristana a Tannhäusera. Jediná jeho "ne-Wagnerovská" role byla Tamino v Kouzelné flétně. Nicméně, jeho kariéra šla velmi strmě nahoru. Celkový počet jeho rolí byl 96 barytonových a 18 tenorových.Studentský záznam


Aktualizováno: 13. 04. 2014