Vítězslava Kaprálová

* 24.1.1915 Brno – † 16.6.1940 Montpellier (Francie)


skladatelka, dirigentka a klavíristka


rodné jméno

Kaprálová


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


nej...

Československo: - první česká dirigentka, která řídila koncert České filharmonie (1937) a symfonického orchestru BBC (1938)
- jako první dívka v historii brněnské konzervatoře si zvolila nejnáročnější studijní kombinaci, skladbu a dirigování
- absolventskou skladbu „Klavírní koncert“ si osobně řídila, u klavíru účinkoval její pedagog Ludvík Kundera, a stala se první ženou, která stála v Brně na dirigentském stupínku


zajímavé okolnosti

Autorka skladeb orchestrálních, komorních, písňových, klavírních i vokálních. První česká dirigentka, která řídila koncert České filharmonie (1937) a symfonického orchestru BBC (1938).


příčina úmrtí

neobjasněna


bydliště

Brno:
- Metodějova 6
- Purkyňova 40
- Husitská 2,
Paříž (od roku 1938),
Montpelliere (1940)


vzdělání

1930–1935 konzervatoř v Brně (skladba u V. Petrželky, dirigování u Z. Chalabaly),
1935–1937 mistrovská škola pražské konzervatoře (u Vítězslava Nováka a Václava Talicha),
od roku 1937 stipendium na École Normale de Musique (dirigování u Charlese Muncha), ve stejné době (v letech 1937–1940) soukromé studium skladby u Bohuslava Martinů


vyznamenání a pocty

Smetanova cena (1938 za provedení vlastního díla Vojenská symfonieta)


jiné pocty

členka České akademie věd in memoriam (1946)


dílo

zobrazit


zaměstnání

koncerty s Českou filharmonií (1937) a BBC (1938), aj.


čestný hrob

Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, Čestná alej, skup. H5, hrob č. 98


pojmenováno

- Základní umělecká škola v Brně-Králově Poli, Palackého 70.
- The Kapralova Society - nezisková hudební společnost se sídlem v kanadském Torontu. Jejím účelem je pečovat o odkaz Vítězslavy Kaprálové (od roku 1998, kdy byla tato společnost založena, iniciovala a finančně podpořila celou řadu projektů, které se zaměřují na vydávání díla Kaprálové tiskem i na hudebních nosičích).
- The Kapralova Quartet (založen v roce 1995, původně se jmenoval Venus Quartet Prague).


poznámky

Byla jedinou českou žačkou hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Stali se z nich spolupracovníci a blízcí přátelé, navzájem se ovlivňovali ve své tvorbě. Hlavním odpůrcem lidského vztahu Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové byl její otec Václav Kaprál.
Lidsky nejšťastnější se cítila Vítězslava Kaprálová na Vysočině, ve Třech Studních, kde si její rodiče postavili v roce 1933 vilku (později ji věnovali Nadaci český hudební fond k rekreaci a inspiraci skladatelů a jejich rodinných příslušníků). Zde, v zahradě vilky, je symbolický hrob s kovovým křížem a schránkou s prstí z původního hrobu v Montpellier. Vítězslavu Kaprálovou připomíná na Třech Studních u studánek Barborka a Vitulka kamenný památník.
Zdraví Vítězslavy (Vitulky, jak ji nazývali v rodině) bylo od mládí chatrné, na ozdravném pobytu v Smokovci dostala spálu, pobyt zde si tak prodloužila o další týdny.
V dubnu 1940 se provdala za Jiřího Muchu. Krátce po svatbě byla hospitalizována v Paříži a při útěku před frontou zemřela v Montpellier. Příčina úmrtí je dodnes neobjasněna, dobové zprávy se rozcházely. Uváděly: zápal plic, po operaci rakoviny v dutině břišní, miliární tuberkulóza, tuberkolóza slepého střeva, granulie, typhobacilosa s maligním vývojem. Pozdější špatná interpretace z jejího deníku uváděla jako příčinu úmrtí komplikace po potratu. Po prostudování původní lékařské zprávy z Montpellier se v roce 2016 Dr. Philip A. Mackowiak z Lékařské fakulty University of Maryland přiklonil k diagnóze tyfoidní horečky. Na pohřbu byli jen tři lidé: manžel Jiří Mucha, sestřenice skladatelky Věra Uhlířová a strýc Bohumil Kaprál.
Po válce 12. 11. 1946 byly její ostatky exhumovány, v Paříži zpopelněny a 14. 11. 1946 uloženy na Ústředním hřbitově v Brně.
Mezi nejvýznamnější události týkající se V. Kaprálové patří sedmidenní festival na Michiganské univerzitě v Ann Arbor, USA, věnovaný celý pouze její hudbě, který proběhl ve dnech 20.–⁠27. 9. 2015; dále pětihodinový dokument rozhlasové stanice BBC Radio 3 (12.–16. 10. 2015) v prestižním programu Composer of the Week (skladatel týdne) a dvoudenní mezinárodní symposium věnované Kaprálové, které se uskutečnilo v Basileji ve dnech 27.–28. 11. 2015.
V současné době (2021) probíhá výstava Portraits de France pařížského Musée de l'homme, pořádaná pod patronací prezidenta Macrona. Jedná se o potréty osobností, kteří jsou spjati s Francií svou činností a významem, ačkoliv nebyli Francouzi. Z původních 318 jmen organizátoři výstavy vybrali 58 jmen, mezi nimi jedinou Češku - Vítězslavu Kaprálovou.


obrazy

pojmenované ulice


osoby

Bohumil Kaprál
strýc Ludvík Kundera
učitel Bohumír Liška
nastudoval premiéru jejího díla Suita Rustica Vilém Petrželka
učitel Anna Zoubková
spolužačka


partneři

Jiří Mucha
sňatek: 23. 4. 1940 (manželství trvalo pouhé 2 měsíce)ulice

Metodějova
bydliště Husitská
bydliště Purkyňova
bydliště


osoba na objektech

V. Kaprálová
pamětní deska: Palackého třída 70/02


stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
místo posledního odpočinku


události

20. 1. 2015
Vydání série známek s portrétem Vítězslavy Kaprálové 19. 1. 2015
Pět koncertů ke stému výročí narození Vítězslavy Kaprálové 14. 12. 2004
Výstava Žena mezi pěti linkami
hudební skladatelka a dirigentka


související odkazy

Fl, Menš


Aktualizováno: 05. 01. 2022