Edward Anthony Jenner

* 17.5.1749 Berkeley, hrabství Gloucestershire – † 26.1.1823


chirurg; objevitel vakcíny k očkování černých (pravých) neštovic


zajímavé okolnosti

Věnoval se také paleontologii, ornitologii, zahradničení, experimentoval s přáteli s horkovzdušnými balony. Dokonce se svým balonem přistál na zahradě otce své budoucí manželky a tak se s ní seznámil.


vzdělání

žák skotského chirurga Johna Huntera (1728–1793)


zaměstnání

soukromá chirurgická praxe


poznámky

O neštovice se začal zajímat po roce 1788. Metodu imunizace (předcházení nemocím naočkováním oslabeného původce choroby) zřejmě znaly dávné civilizace už před počátkem našeho století. Pacient byl nakažen hnisem z neštovičných puchýřů nebo ze zaschlých strupů. Někdy se nestalo nic, někdy pacient naplno onemocněl, dokonce i zemřel, ale občas získal i imunitu.
Metoda, známá jako variolizace, se dostala do Evropy přes Turecko. V 18. století se jí zabývalo mnoho lékařů, ale teprve Edward Jenner dostal nápad: co kdyby imunitu proti obávaným černým neštovicím dokázaly vyvolat neškodné kravské neštovice. O původu jeho myšlenky kolují různé historky, důležité však zůstává, že 14. 5. 1796 se rozhodl svou metodu ověřit experimentem. Osmiletému Jamesi Phippsovi (1788–1853), synovi svého zahradníka, naočkoval stěr ze stroupku kravských neštovic od dojičky Sarah Nelmesové. Kráva, od které nemoc dostala, se jmenovala Blossom a vstoupila do dějin, dodnes její kůže visí v knihovně St. George’s Medical School. Ani opakované naočkování černými neštovicemi u Jamese nemoc nevyvolalo. Metoda dostala jméno vakcinace od latinského slova vacca (kráva).

Edwardu Jennerovi se dostalo mnoho poct v celé Evropě, veliké vážnosti se těšil také na Moravě a v městě Brně. Do propagace očkování se zde zapojila řada význačných osobností, prostředky na zakoupení potřebné očkovací látky se získávaly pořádáním slavností, Edwardovi Jennerovi byl v Brně odhalen i pomník.
V 60. letech 20. století Světová zdravotnická organizace zahájila koordinovanou očkovací akci, na níž se významným způsobem podíleli i českoslovenští lékaři, která v dubnu 1978 skončila naprostým úspěchem. Černé neštovice zmizely ze světa.


prameny, literatura

osoby

Vinzenz Kayser von Nilkheim
propagátor očkování proti černým neštovicím, jen v roce 1808 v Brně osobně naočkoval 54 dětí Hugo František Salm-Reifferscheidt
velký propagátor očkování proti černým neštovicím podle metody E. Jennera


partneři

osoba na objektech

E. Jenner
busta: Pekařská 53/20


události

28. 9. 1817
5. zemská slavnost ochrany očkováním
objevitel vakcíny k očkování černých (pravých) neštovic


Menš


Aktualizováno: 26. 09. 2013