Heinz Feinberg

* 1921


válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje


bydliště

Brno,
Bradford (Velká Británie)


zaměstnání

Zbrojovka Brno (od března 1939),
po válce pracoval v Bradfordu v továrně svého strýce jako manažer


poznámky

Brno opustil na podzim roku 1940, dne 4. 9. 1940 byl jedním z přibližně 3 500 židovských uprchlíků z různých zemí, kteří na čtyřech lodích vyrazili z Bratislavy do Palestiny. Cesta trvala dlouho a byla velmi náročná; lodě byly přecpané, byl neustálý nedostatek paliva a potravin, posádka se chovala nezodpovědně.
Přes Dunaj, Černé a Středozemní moře lodě nakonec počátkem listopadu dorazily do přístavu Haifa. Byly zde zadrženy Brity, kteří většinu uprchlíků, přes silné protesty a přes pumový atentát Hagany na jednu loď, který si vyžádal přes 200 obětí na lidských životech, deportovali na ostrov Mauricius, kde žili ve vězení. Jen přeživší na lodi, na kterou byl spáchán pumový atentát, směli zůstat v Palestině.
Většina deportovaných musela zůstat na Mauriciu do konce války, 126 z nich tam zemřelo.
Jen malá část deportovaných měla to štěstí, že směla ostrov předčasně opustit. Patřilo k nim především 86 mužských dobrovolníků z Československa, kterým bylo v dubnu 1942 umožněno narukovat do britské armády a účastnit se války.
V červenci 1944 je následovala další skupina dobrovolníků, mezi nimi také 25 bývalých československých občanů. Jedním z nich byl Heinz Feinberg. S kterou skupinou opustil ostrov, není dosud spolehlivě zjištěno. V každém případě se ještě zapojil do bojů, přežil šťastně válku a usadil se v Bradfordu ve Velké Británii.
V roce 1948 se oženil s Angličankou Elgou R. Simonds (*1925). V roce 1962 navštívil Brno. Jeho další osudy zatím neznáme.
(Informace pro naši encyklopedii poskytl dr. Ivo Bock, děkujeme.)Menš


Aktualizováno: 20. 12. 2018