Plukovník letectva in mem. Ing. Bohuslav Budil

* 23.9.1911 Bystrc – † 11.2.1990 Brno


válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje; letec, pilot 312. čs. stíhací peruti ve Velké Británii; politický vězeň


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR


bydliště

Brno, Vrchlického (Vrchlickýgasse) 4


vzdělání

1922–1929 studium na I. čs. státní reálce v Brně (maturita),
1929–1934 studium na Vysoké škole technické dr. E. Beneše v Brně (II. státní zkouška 12. 3. 1938)


vyznamenání a pocty

československá:
- Čs. válečný kříž 1939 (3x)
- medaile Za chrabrost před nepřítelem
- Čs. vojenská medaile Za zásluhy I. stupně

britská:
- Star 1939–1945


poznámky

Dne 1. 10. 1936 nástup základní vojenské služby, 24. 10. 1936 odvelen do Vojenského leteckého učiliště v Prostějově a posléze v Chebu, absolvoval pilotní výcvik (ukončen 3. 11. 1937); listopad 1937 přidělen v hodnosti desátník-aspirant k 63. letce Leteckého pluku 2 v Olomouci; říjen 1938 odchod do zálohy.
Dne 30. 11. 1938 odjel do Paříže na roční stipendium na Vysokou leteckou školu (L´Ecole Nationale Supérieure de l´Aeronautique), kde jej zastihla okupace ČSR, nevrátil se do vlasti a od června 1939 pracoval u firmy Transoceanic; 1. 12. 1939 přihlásil se do čs. armády v Agde (měl hodnost podporučíka), zařazen k letecké skupině a přesunut na letiště u Bordeaux, do bojů na frontě nezasáhl; 21. 6. 1940 přijel holandskou lodí do Velké Británie (Falmouth); 2. 8. 1940 v Cosfordu přijat do RAF; 29. 8. 1940 převelen k 24. dopravní peruti v Hendonu; 10. 1. 1941 převelen k pokračovací pilotní výcvikové škole v Cranwellu; 23. 6. 1942 přemístěn k 61. operační výcvikové jednotce OTU v Rednallu, výcvik na letounech Spitfire; 15. 9. 1942 přidělen v britské hodnosti Flying Lieutenant (F/Lt - nadporučík, kapitán) jako pilot k 312. čs. stíhací peruti.
Dne 19. 4. 1944 při operačním letu nad Belgií sestřelil německý stroj Fw 190, sám však byl sestřelen nepřátelským protiletadlovým dělostřelectvem u Ostende a zachránil se padákem. Odvezen do zajateckého tábora Stalag Luft III do Saganu, v srpnu 1944 pak k výslechům na gestapo do Prahy, odtud převezen do zajateckého tábora v Barthu, zde v dubnu 1945 osvobozen sovětskou armádou.
Dne 13. 5. 1945 hlásil se zpět ve Velké Británii u své jednotky; 1. 6. 1945 povýšen na kapitána letectva v záloze; 13. 8. 1945 přílet do Prahy, neprodleně opustil vojenskou službu a začal pracoval v akciové společnosti Kotva ve Zlíně; 1. 1. 1946 povýšen na štábního kapitána letectva v záloze; konec roku 1948 odchod do Prahy, nastoupil zaměstnání u a.s. Kovo.
V letech 1951–1952 zaměstnán v TOS Rakovník; od roku 1952 až do důchodu pracoval jako projektant u Interprojektu Praha; 1985 přestěhoval se do Brna; 29. 5. 1991 povýšen na plukovníka v. v. in memoriam.






JMik, blat


Aktualizováno: 07. 03. 2013