Ivan Kolařík

* 22.3.1920 Valašské Meziříčí (okres Vsetín) – † 1.4.1942 Vizovice (okres Zlín)


válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; skupina Out distance


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR


příčina úmrtí

otrávil se před zatčením


vzdělání

gymnázium ve Valašském Meziříčí,
lékařská fakulta (nedokončeno pro zavření českých vysokých škol)


vyznamenání a pocty

Československý válečný kříž 1939 in memoriam,
Pamětní medaile československé armády v zahraničí se štítky Francie a Velká Británie


jiné pocty

ve Valašském Meziříčí je na domě v Mírové ulici č. 7 věnována pamětní deska MUC. Ivanovi Kolaříkovi a rodinám Kolaříkově a Hrušákově,
jeho jméno je uvedeno na pamětní desce členů Sokola ve Valašském Meziříčí, Sokolská ulice,
jeho jméno je uvedeno na pomníku obětí 2. světové války ve Zlíně, sad Komenského,
dne 26. 10. 2012 mu byla odhalena pamětní deska na budově sokolovny ve Vizovicích


zaměstnání

student


odborné a zájmové organizace

Sokol Valašské Meziříčí


hrob

lesní hřbitov ve Zlíně


poznámky

Skupina Out distance ve složení nadporučík Adolf Opálka, rotný Karel Čurda a desátník aspirant Ivan Kolařík seskočila do protektorátu v noci z 27. na 28. března 1942. Jejich úkolem bylo dopravit domácímu odboji naváděcí radiomaják Rebecca a provést sabotáž v michelské plynárně v Praze.
Chybou navigace se místo trojúhelníku Tábor–Pelhřimov–Vlašim ocitla skupina v blízkosti Telče u obce Ořechov. Seskok zpozorovala civilní hlídka obce, která uvedla, že z letadla byly vysazeny 3–4 padáky.
Nalezeno bylo 5 padáků, tři byly osobní a v dalších dvou byly dvě vysílačky a občanská legitimace na jméno Jan Krátký z Ivančic.
Pátrání se účastnilo 70 četníků, dva důstojníci a dva služební psi, ale parašutisty se nepodařilo dopadnout. Krátce po seskoku ohlásil Kolařík veliteli Opálkovi ztrátu občanské legitimace na jméno Jan Krátký.

Gestapo zatím pátralo neúspěšně v Ivančicích. Poté se soustředili na vloženou fotografii dívky s věnováním od Milady Hrušákové se zkratkou V. M. - neúspěch zaznamenalo gestapo ve Velkém Meziříčí, proto obrátilo pozornost na Valašské Meziříčí. Milada Hrušáková přiznala, že na fotografii je její chlapec, nezvěstný od roku 1939.
Ivan Kolařík po marném pátrání po dalších parašutistech nasedl na vlak a navštívil rodiče ve Valašském Meziříčí, dostal od nich občanskou legitimaci, u rodiny Hrušákových pak potravinové lístky - poté odjel k bratrovi Jiřímu do Zlína, kde se krátce skrýval.
Gestapo navštívilo i rodinu Kolaříkovu, která návštěvu syna zapřela. Gestapo proto nechalo vytisknout leták s fotografií Ivana Kolaříka, zde byl obviněn z vraždy protektorátního strážmistra.
Ivan Kolařík z obavy, že bude dopaden a nevydrží mučení, zvolil smrt vlastní rukou (cyankáli v kombinaci s veronalem). Svou smrtí však bohužel nikoho nezachránil, protože u mrtvého byla nalezena jeho občanská legitimace, kterou si vyzvedl u rodičů, a potravinové lístky, které dostal u Hrušáků.
Od seskoku do jeho smrti uplynulo 5 dnů, parašutista nemohl splnit svůj úkol, v té době ještě nebylo vyhlášeno stanné právo, přesto v souvislosti s jeho osobou bylo popraveno 17 osob v druhém stanném právu.




osoby

Vladimír Hoblík
bratranec Bohumír Hrušák
B. Hrušák poskytl pomoc I. Kolaříkoví Amalie Hrušáková
popravena s celou rodinou za poskytnutí potravinových lístků parašutistovi Kolaříkovi Milada Hrušáková
jako jeho snoubenka (měl při sebevraždě její fotografii s podpisem u sebe) popravena spolu s rodiči za pomoc parašutistovi Jaroslava Kolaříková
švadrová
další osoby (1)...



sourozenci

Menš


Aktualizováno: 03. 04. 2022