Antonín Baďura

* 14.6.1883 Tlumačov (okres Zlín)


válka a odboj 1914–1919; legionář ruský


bydliště

Tlumačov čp. 8 (rodný dům),
Brno


zaměstnání

voják z povolání, mj. první velitel 10. pěšího pluku „Jana Sladkého Koziny“ (od 29. 3. 1918 do 20. 6. 1919, od 1. 3. 1922 do 31. 10. 1926, od 31. 10. 1927 do 30. 11. 1929),
poté ve funkci plukovníka odešel jako velitel 8. pěší brigády ve Vysokém Mýtě


poznámky

Nadporučík 35. zeměbraneckého pěšího pluku rakousko-uherské armády, zajat 3. 9. 1916 Břežany, do legií se přihlásil 27. 11. 1916 v Čeljabinsku. Do čs. legie v Rusku zařazen 8. 9. 1917, 7. střelecký pluk, „kandidát na důstojníka“.
V roce 1918 se stal velitelem tehdejšího 10. střeleckého pluku Jana Sladkého Koziny. Podle literatury byl mj. velitelem Vladivostoku, později velitelem hlavních sil v Mandžusku. Konec v legiích 8. 6. 1920, poslední útvar: štáb čs. vojsk, poslední hodnost: major. Do ČSR se vrátil v roce 1922, pokračoval ve službě v čs. armádě.



partneři

Ludmila Baďurová (Balounová)
sňatek: 17. 3. 1923, Praha-Vinohrady (kostel sv. Ludmily)



objekty

oběti první světové války
pomník: Šumavská 4/01
jako velitel 10. pěšího pluku „Jana Sladkého Koziny“ byl iniciátorem vybudování pomníku, prováděl poklep na základní kámen


události

25. 11. 1928
Odhalení pomníku padlých 10. pěšího pluku Jana Sladkého Koziny
účastník slavnosti
24. 11. 1928
Slavnosti pěšího pluku č. 10 Jana Sladkého Koziny
velitel pěšího pluku č. 10 (účastník slavnosti)
27. 10. 1927
Položení základního kamene k pomníků padlých vojáků 10. pěšího pluku
provedl poklep základního kamene


Menš


Aktualizováno: 13. 02. 2019