Internetová encyklopedie dějin Brna

Hubert Svoboda

    Hubert Svoboda


    • * 15.10.1891 Tetčice (okres Brno-venkov) – † 24.8.1969


    • stavitel v Brně


    • bydliště

      Tetčice, hájenka Bučín čp. 38 (rodný dům),
      Brno, Kounicova 17


    • vzdělání

      C. k. Česká státní průmyslová škola v Brně, Odborná škola stavitelská (1906 – 2. 7. 1910, kdy maturoval, součástí studia dva roky zednické praxe),
      oprávnění stavitele na základě předepsané zkoušky dosáhl 1. 7. 1919


    • dílo

      zobrazit


    • zaměstnání

      praktikant ve stavební firmě Bacher a Petřík v Brně,
      asistent v technické kanceláři architekta Aloise Sojky v Olomouci,
      stavební technik a dozor pro Bosensko-hercegovinskou akciovou stavební společnost v Sarajevu (16. 5. 1911 – 31. 10. 1912),
      stavební technik pro Union - stavební akciovou společnost pro Bosnu a Hercegovinu v Sarajevu (1. 11. 1912 – 31. 3. 1913)
      samostatný stavitel (1920–1945), stavitelskou koncesi získal 11. 11. 1919,
      Československé stavební závody, národní podnik (stavbyvedoucí v Trebišově, 1948)
      vedoucí v oddělení příprav při výstavbě Zbrojovky v Dubnici nad Váhom (1953),
      Státní statek Brno, Údolní 11 (1954–1958),
      Družstvo VKUS Brno (projektant) (1960)

    • odborné a zájmové organizace

      náhradní člen Rozhodčí komise z řad zaměstnavatelů (od 13. 4. 1926),
      Ústřední svaz soudních znalců v Praze (člen)


    • poznámky

      V březnu 1915 byl povolán do armády v Srbsku. Dne 1. 8. 1916 byl povýšen na velitele čety desátého zákopnického praporu Přemysl.
      V letech 1916–1917 bojoval v Albánii, v roce 1918 bojoval na italské horské frontě, kde byl raněn a odtud odvezen do špitálu ve Vídni. Dne 15. 11. 1918 se přihlásil do služeb nově vzniklé ČSR; v roce 1922 je uváděn v matrice sňatků jako „nadporučík v záloze 3. ženijního pluku“.
      V době od 5. do 19. 6. 1919 úspěšně absolvoval tzv. ministerskou zkoušku a byl uznán způsobilým k výkonu svého povolání, dne 19. 11. 1919 získal stavitelskou koncesi se sídlem v Brně Na Ponávce č. 8.
      Po roce 1945 byl obviněn z kolaborace s nacisty a byl za to odsouzen na 2 roky vězení a ke ztrátě majetku. Podle doložených svědectví zaměstnanců a zápisů od členů tehdejší odborové organizace „Národních dělníků“, později „Jednoty zaměstnanců stavebních odborů“, a mnoha dalších svědků bylo toto obvinění nepodloženo a posloužilo k likvidaci velké stavební firmy. V roce 1948 mu byl zakázán pobyt v Brně a byl odeslán jako stavbyvedoucí Československých stavebních závodů na východní Slovensko. Do Brna se vrátil v roce 1954.


    • obrazy

      img17481.jpg img21159.jpg


    • prameny, literatura

      zobrazit


    • osoby

      Leopold Jungmann
      spolupráce při některých stavbách Bedřich Rozehnal
      H. Svoboda realizoval některé stavby B. Rozehnala Ernst (Arnošt) Wiesner
      autor projektu stavby na Staré ulici, dům stavěla firma Huberta Svobody


    • partneři

      Anna Svobodová (Zdražílková)
      sňatek: 3. 9. 1922, Brno (kostel sv. Tomáše); manželství rozloučeno Krajským soudem civilním 5. 5. 1947


    • rodiče

      František Svoboda
      Františka Svobodová (Konečná)


    • ulice

      Kounicova
      bydliště, později též sídlo firmy Na Ponávce
      v domě č. 8 sídlo firmy od 19. 11. 1919 Botanická
      v domě č. 12 sídlo firmy od 26. 3. 1936


    • osoba na objektech

      činnost stavebního družstva
      pamětní deska: Kotlářská 11/01
      stavitel


    • stavby

      Rodinný dům Jiřího Krohy
      Sedlákova 45/110
      stavitel


    • autor

      Menš, Lk


Aktualizováno: 05. 08. 2019

Hubert Svoboda na fotografii z roku 1950. Fotografii z rodinného archívu pro naši encyklopedii poskytl pan Tomáš Svoboda. Děkujeme.