Internetová encyklopedie dějin Brna

Jan Čermák

    Plukovník Jan Čermák


    • * 23.3.1911 Svatý Jan nad Malší – † 4.5.1987 Brno


    • válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje; po roce 1948 perzekuce


    • zajímavé okolnosti

      od 30. 5. 1942 do 1. 1. 1943 velitel 312. perutě RAF


    • vzdělání

      obecná škola ve Svatém Janu nad Malší,
      obchodní akademie v Českých Budějovicích,
      škola pro důstojníky letectva v záloze v Prostějově (1931–1932),
      vojenská akademie v Hranicích (1933–1935),
      stíhací kurz v Prostějově (1937–1938)

    • vyznamenání a pocty

      Československý válečný kříž 1939 (udělen třikrát, 28. 10. 1940, 26. 7. 1944, třetí datum neznáme),
      Československá medaile „Za chrabrost před nepřítelem“ (udělena třikrát, 1. 9. 1941, 26. 10. 1942, 5. 5. 1943),
      Československá medaile „Za zásluhy“, I. stupeň (6. 7. 1944),
      Řád Rudé hvězdy (1965),
      Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí se štítky Francie a Velká Británie,
      Medaile Za obranu,
      Válečná medaile 1939–1945,
      Evropská hvězda leteckých osádek,
      Hvězda 1939–1945 se sponou Bitva o Británii,
      Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce 1941–1945

    • jiné pocty

      pamětní deska ve Sv. Janu nad Malší


    • zaměstnání

      voják z povolání (posledně zatímní velitel 3. letecké divize v Brně od 1. 6. 1948 do 14. 1. 1949)


    • poznámky

      Do zahraničí odešel 18. 6. 1939, do čs. zahraničního vojska odveden 2. 10. 1939 v Paříži (Francie). Osobní číslo Z; L-14; RAF/84 666.
      Podrobně je průběh vojenské služby uveden v citované literatuře. Do hodnosti plukovníka povýšen v roce 1948. (-Menš).


    • prameny, literatura


    • autor

      Menš


Aktualizováno: 15. 08. 2015