Ing. Miroslav Sigmund, dr. h. c.

* 10.3.1907 Lutín (okres Olomouc) – † 4.3.2004 Newcastle upon Thyne (Velká Británie)


technik a vynálezce, výrobce čerpadel; válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


zajímavé okolnosti

Pocházel z rodiny Sigmundů, která založila továrnu na pumpy. V roce 1937 přesídlil do Anglie, kde postavil továrnu na hasicí stříkačky a firma Sigmund Pumps posléze vyráběla také protitankové střely a protiplynový filtr a filtrační zařízení pro protiletecké kryty, kterými bylo vybaveno sídlo britského ministerského předsedy, britská admiralita a královský palác.
Po roce 1989 byl marketingovým poradcem Sigmy Lutín a pomáhal budovat její kontakty s Anglií. Rodinnou továrnu v Lutíně převzal v prosinci 1945 stát.


vzdělání

Česká vysoká škola technická Brně - odbor strojního inženýrství (absolvoval v roce 1930)


čestný doktorát

VUT v Brně (5. 12. 2000)


jiné pocty

čestný občan Lutína (1993)


zaměstnání

závod na výrobu čerpadel v Lutíně,
1935 jednatel firmy Chema, s.r.o.,
v roce 1937 odjel do Anglie, kde uspěl v soutěži na výrobu 1000 hasičských stříkaček a zde zorganizoval výstavbu závodu na výrobu hasičských stříkaček v Gateshead u Newcastlu, vybudoval zde firmu Sigmund Pumps,
v roce 1974 odešel do důchodu


poznámky

V roce 1937 podnikl dlouhou obchodní cestu přes Balkán a Francii do Anglie, s cílem sondovat situaci v době, kdy se schylovalo ke druhé světové válce. Nakonec oba bratři přijali rozhodnutí, že část podniku zůstane ve vlasti, část přejde do zahraničí. Jan Sigmund zůstal doma, Miroslav měl budovat podnik v zahraničí. Podnik v Gateshead v Anglii, vyrábějící požární čerpadla pro válečné lodě a civilní obranu, kulomety, součástky do tanků a vzduchových filtrů pro protiletecké kryty, významně přispěl k britskému válečnému úspěchu. Roku 1945 měla firma 2 000 zaměstnanců.
Po válce založil i firmu International Boilers and Radiators a dodával zařízení pro ropný průmysl.
V roce 1964 na podnikání rezignoval a rozhodl se zabývat pouze vědou a technikou. Je autorem více než 50 patentů a mimo jiné i autorem technologie pro výrobu asférických plastových čoček do fotoaparátů Polaroid.
Ta část podniku, která zůstala doma, byla v roce 1945 znárodněna podle dekretů prezidenta republiky, bez ohledu na popravu Ing. Jana Sigmunda ve druhém stanném právu, účast synovce Jana (Johna) Sigmunda v zahraničním odboji jako pilota RAF a významnému příspěvku druhé části podniku v pomoci Anglii v boji proti nacismu.
Do čs. zahraničního vojska byl ing. Miroslav Sigmund odveden 13. 5. 1940 v Londýně, osobní číslo: Z; S-656.



osoby





Čoup, Menš


Aktualizováno: 29. 09. 2023