Marie Morbacherová

* 24.5.1913 – † 3.5.1945 Brno-Ořešín


válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

zraněna střepinou granátu


bydliště

Brno-Řečkovice, přechodně v době osvobozovacích bojů v Ořešíně (dnes ulice Jasná)poznámky

Rodina Morbacherova hledala útočiště před postupující frontou v Ořešíně.
Dne 2. května kolem poledne začala plakat mladší dcerka Hana, že má hlad. Maminka Marie vyšla z prádelny domu, kde se všichni ukrývali, do kuchyně ohřát jídlo. V té chvíli začalo ostřelování německých pozic, jeden z granátů dopadl na dům a střepiny způsobily Marii Morbacherové vážné poranění hlavy.
Její manžel se ji pokoušel obětavě zachránit, na dřevěném vozíku ji zavezl do Jehnic, kde hledal pomoc u doktora Doležala, který se s rodinou ukrýval v dnešní ulici Meziboří. Ten raněnou zběžně prohlédl, konstatoval smrtelné poranění a vystavil úmrtní list. Manžel se s tím nespokojil, jeho žena byla sice v bezvědomí, ale dýchala. Znovu ji na vozíku vezl směrem k Lelekovicím, kde v ustupující německé armádě vyhledal lékaře. Ten jí poskytl nejzákladnější ošetření. Pan Morbacher se znovu vrátil se zraněnou do Ořešína, ale obec byla mezitím z příkazu německé armády vystěhována. Naštěstí jeho děti se ukryly ve stejné ulici v jiném domě.
Další den šel dr. Morbacher hledat pomoc do Lelekovic. Než se vrátil, jeho paní zemřela. Provizorně byla pohřbena na zahradě za domem, později exhumována a pohřbena na hřbitově v Brně-Řečkovicích. Mladší sestra paní Marie, Ladislava, zrušila své zasnoubení a nabídla švagrovi, že mu bude s výchovou osiřelých děvčátek pomáhat - později se stala jeho manželkou.partneřiosoba na objektech

M. Morbacherová
pamětní deska: Klimešova 0/04 oběti světových válek z Řečkovic
pomník: Palackého náměstí 0/01
oběti 2. světové války, osvobozovací boje


stavby

Řečkovický hřbitov
Úlehle
místo posledního odpočinku


Menš


Aktualizováno: 28. 04. 2020