Internetová encyklopedie dějin Brna

František Kusala

    R. D. František Kusala


    • * 16.1.1917 Židenice – † 10.11.1996 Moravec


    • římskokatolický kněz; perzekuce po roce 1948


    • vzdělání

      1928–1936 klasické gymnázium v Brně,
      1936–1941 bohoslovecké učiliště v Brně,
      5. 7. 1941 vysvěcen v Brně na kněze královéhradeckým biskupem Mořicem Píchou


    • zaměstnání

      1. 8. 1941 – 31. 8. 1943 kaplan v Otnicích,
      1. 9. 1943 – 31. 5. 1944 kaplan v Jimramově,
      1. 6. 1944 – 31. 12. 1949 kaplan v Boskovicích,
      1. 1. 1950 – 30. 1. 1951 farář v Novém Městě na Moravě,
      poté prožil dva a půl roku v základní vojenské službě u PTP,
      od 15. 5. 1954 ustanoven administrátorem v Jamném u Jihlavy, kde působil až do svého zatčení STB dne 21. 2. 1956,
      po návratu z vězení nedostal státní souhlas k výkonu povolání, nastoupil u Dopravního podniku města Brna jako průvodčí tramvaje, tuto práci vykonával od 3. 2. 1958 do 7. 5. 1964,
      státní souhlas mu byl znovu udělen až v roce 1964, od 1. 9. 1964 do 14. 8. 1969 byl administrátorem v Letovicích,
      od 15. 8. 1969 byl ustanoven administrátorem v Bedřichově na Blanensku, od listopadu navíc administrátorem excurrendo v Černovicích v okrese Blansko


    • poznámky

      Primiční mši svatou sloužil v rodných Židenicích v kostele sv. Cyrila a Metoděje 6. 7. 1941.
      Po dobu, kdy neměl státní souhlas a pracoval u Dopravního podniku měl od městského církevního tajemníka udělen souhlas ke sloužení tiché mše svaté na odděleném místě bez účasti věřících.
      Vzhledem k následkům prodělaných dvou mozkových příhod požádal v roce 1992 o uvolnění z kněžské služby a 1. října 1992 odešel do důchodu. Žil v charitním kněžském domově na Moravci.


    • prameny, literatura


    • stavby

      Kostel sv. Cyrila a Metoděje
      Gajdošova 99/2684
      místo primiční mše svaté


    • autor

      Ma


Aktualizováno: 26. 02. 2018