Ing. František Priester

* 12.6.1902 Mladá Boleslav – † 2.4.1977 Brno


válka a odboj 1938–1945; politický vězeň


bydliště

Brno-Černovice, „U židovského hřbitova“ (doloženo v roce 1934, blíže se nepodařilo identifikovat -Menš),
Brno, Soukenická 6 (1948)


vzdělání

gymnázium,
České vysoké učení technické v Praze


vyznamenání a pocty

Československý válečný kříž 1939


zaměstnání

inženýr chemie,
po druhé světové válce se stal předsedou národní správy podniku Biochema v Modřicích,
v roce 1949 nastoupil jako podnikový ředitel Konzerváren a lihovarů v Uherském Hradišti,
před odchodem do důchodu působil jako chemik v Geologickém průzkumu


politická orientace

KSČ (od roku 1924)


odborné a zájmové organizace

Akademický klub v Mladé Boleslavi,
Levá fronta (člen od roku 1930),
Index,
Společnost pro hospodářské a kulturní sblížení se SSSR,
SOPVP,
Zemský národní výbor v Brně,
MV KSČ v Brně (po roce 1969)


poznámky

Gestapem byl zatčen 1. 4. 1939 (referát II A),, umístěn v cele číslo 7 ve věznici policejního ředitelství v Brně, odtud převezen 11. 4. 1939 do věznice na Špilberku, kde zůstal pět měsíců, poté vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald až do osvobození.
Po osvobození Buchenwaldu byl zvolen do mezinárodního komitétu buchenwaldských politických vězňů, v roce 1947 svědčil před mezinárodním tribunálem s válečnými zločinci z Dachau.
V posledních letech života pracoval dobrovolně v MDHB, kde se věnoval shromažďování materiálů a vzpomínek o předválečném dělnickém hnutí, publikoval četné vzpomínky na předválečné členy KSČ.



osoby

partneři

Eliška Priesterová (Wolfová)
sňatek: 25. 1. 1934, Brno (městská rada)



ulice

Soukenická
bydliště doložené v roce 1948


Menš


Aktualizováno: 04. 02. 2020