Ing. Štěpán Mátl
* 7.8.1939 Brno † 13.4.2015
hudebník a zpěvák
česká
v letech 1966 a 1967 zvítězil v pěvecké soutěži Brněnský brabec
Mezi jeho největší hity patří píseň Mikise Teorodakise Vítr ví své s textem Jana Fialy, původce se jednalo o neotextovanou melodii z filmu Řek Zorba, dále duet s Jarmilou Veselou Vratký prám nebo písně Žíznivá láska a Kamenný dům. Deska Vítr ví své patřila v letech 1968 a 1969 mezi nejprodávanější. Celkem se jí prodalo 260 000 kusů.
Během své kariéry natočil přes 400 nahrávek pro rozhlas a vystupoval ve více než 100 televizních pořadech.
strojní inženýr v Kovopodniku Brno
člen těchto uskupení:
- Orchestr Františka Křenka
- brněnský orchestr Medika
- Orchestr Gustava Broma
- Brněnský estrádní rozhlasový orchestr
- orchestr Starobrněnská 12
- Brněnský orchestr lidových nástrojů
Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, skup. 7, hrob č. 160
Vyrůstal v Rajhradě. Od mládí se učil hrát na housle a kytaru a také zpíval, nejdříve v cimbálové muzice Františka Mučky, později s různými amatérskými skupinami, roku 1958 vystupoval s Orchestrem Františka Křenka a od roku 1960 byl členem brněnského orchestru Medika.
Roku 1961 se během studií na vysoké škole zúčastnil soutěže Hledáme zpěváky pro Brno, ve které se umístil na třetím místě. Mezi porotci byli redaktoři a hudebníci Československého rozhlasu (např. L. Kozderka, J. Hudec a další), kteří mu nabídli spolupráci s brněnským rozhlasovým orchestrem. Dne 6. července 1961 vystoupil naživo při zahájení vysílání brněnského televizního studia v pořadu Sedmikrásky nad Brnem. Od prosince 1964 vystupoval jako zpěvák v Orchestru Gustava Broma, a to díky doporučení tenorsaxofonisty a aranžéra tohoto orchestru Zdeňka Nováka. V této době už byl zpěv spíše jeho koníčkem, trvale pracoval jako strojní inženýr v brněnském Kovopodniku.
Ve druhé polovině 60. let vystupoval s Brněnským estrádním rozhlasovým orchestrem, Velkým smyčcovým orchestrem Československého rozhlasu a Orchestrem Studio Brno. Roku 1966 a 1967 zvítězil v prvním a druhém ročníku pěvecké soutěže Brněnský brabec. Jednalo se o protějšek Zlatého slavíka, se zaměřením jen na moravské interprety.
V létě 1968 se zúčastnil zájezdu skupiny Vulkán se sourozenci Ulrychovými a Ladislavem Roseckým do Jugoslávie.
V 70. letech spolupracoval s kapelou R. Zavadila a dechovým orchestrem Starobrněnská 12 (od roku 1985 jako stálý zpěvák). Vystupoval v hudebních pořadech Brněnské kolo a Brněnská televizní pouť. Krátce vystupoval s Jiřím Duchoněm a Milanem Černohouzem v brněnském kabaretu Evropa. S Brněnským orchestrem lidových nástrojů nazpíval také moravské lidové písně.
Roku 1979 založil společně s J. Duchoněm a M. Černohouzem hudební soubor, který vystupoval se zájezdovým programem Zamknuti ve studiu. Režie se ujal Zdeněk Pospíšil z Divadla na provázku.
Se Starobrněnskou 12 vystupoval také v oblíbených brněnských Silvestrech s Vladimírem Menšíkem.
článek v odborném periodiku "Ve svých devadesáti odešel Erik Knirsch, kapelník legendárního brněnského big bandu" Www stránky
Erik Knirsch
skladatel
Jílová
bydliště
Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
hudebník a zpěvák; místo posledního odpočinku
6. 7. 1961
Spuštěno vysílání brněnského studia Československé televize
vystoupil v pořadu Sedmikrásky nad Brnem
mát
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.