Heinrich Pelikan

* 1841 – † 28.5.1899 les u Jundrova


úředník; oběť neštěstí


příčina úmrtí

střelná rána do hlavy


bydliště

zaměstnání

ředitel Bochnerovy továrny ve výslužběpoznámky

Heinrich Pelikan byl svobodný a jeho velkou vášní se stal lov. Od přítele Schwaba měl povolení k volnému střílení v jeho revíru. Zřejmě v sobotu 27. 5. 1899 se vypravil do jundrovských lesů, protože tehdy kolem 17. hodiny zaslechl hajný Matěj Komárek výstřel. Při obhlídce však střelce nenašel.
Teprve 29. 5. dopoledne našel v tzv. Soví boudě mrtvého Pelikana. Mrtvola byla dopravena do márnice komínského hřbitova a odtud propuštěna k pohřbení ke sv. Tomáši v Brně. Pohřeb se konal 31. 5. 1899. Zpočátku se objevily spekulace, že to byla vražda či sebevražda, ale po lékařském ohledání byla jako příčina úmrtí stanovena nešťastná náhoda. Pravděpodobně si Pelikan šel do boudy odpočinout, zřejmě upadl se schodů, z nezajištěné zbraně vyšla rána, která jej zasáhla do hlavy, smrt nastala okamžitě.
V matrice úmrtí komínské farnosti, kam zemřelý podle místa smrti patřil, je zapsáno: „zemřel střelnou zbraní - nahodilým spuštěním střelné zbraně“. Stejný zápis v němčině je uveden v matrice úmrtí kostela farnosti u sv. Tomáše v Brně, odkud se konal pohřeb.ulice

Josefstadt + Gartengasse
bydliště (dnes Bratislavská)


osoba na objektech

H. Pelikan
pomník: Obora Holedná 0/04


stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
místo posledního odpočinku


Menš


Aktualizováno: 11. 01. 2019