Václav Merunka

* 21.7.1904 Vídeň (Rakousko) – † 11.10.1931 Brno, chirurgická nemocnice na Žlutém kopci


oběť automobilového neštěstí


zajímavé okolnosti

Neštěstí vyvolalo diskusi o špatné koordinaci záchranné služby v Brně, kde fungovaly dva hasičské i dva záchranné sbory, německé a české. Byl to unikát v celé ČSR. Z hlediska ekonomického to bylo plýtvání, protože posílaly své vozy oba sbory, odvést třeba zraněného mohl jen jeden, další vůz byl na místě zbytečný. Svou úlohu zde sehrával i nacionalismus a také zbytečné soupeření o prestiž, kdo přijede rychleji na místo nehody či neštěstí.
Pokus ředitele pomocné stanice čs. Červeného kříže zřídit alespoň společný telefon pro hlášení nehod, aby se domluvili, kdo na místo pojede, odmítl ředitel německé záchranné stanice s prohlášením, že „záchranná stanice je jediná německá država v Brně a že je to jediné, co ten Němec má: když padne na ulici, odveze ho do nemocnice jeho německá záchranná společnost“.


příčina úmrtí

následky automobilového neštěstí u Pohořelic


bydliště

Brno, Tržní 2


zaměstnání

řidič sanitního auta pomocné stanice čs. Červeného kříže v Brně


poznámky

Neštěstí se stalo v sobotu 10. 10. 1931. Policejní strážnice na Starém Brně krátce před 19. hodinou oznámila pomocné stanici čs. Červeného kříže, českým a německým dobrovolným hasičům v Brně, že u Pohořelic se srazila tři auta a podle prvního hlášení šlo o vážnou nehodu.
Pomocná stanice čs. Červeného kříže vyslala tři vozy. Když první dvě auta značky Tatra přijela na místo nehody, zjistili, že situace není tak dramatická. Vozy byly jen lehce poškozené, „úrazy jejich pasažérů nestály za ošetření“, jak zaznamenal dobový novinář. Sanitní auta zastavila za sebou na levé straně silnice (nesmíme zapomenout, že tehdy se jezdilo vlevo -Menš) a posádky se chystaly na zpáteční cestu. V tu chvíli se od Brna řítilo značnou rychlostí k místu nehody hasičské auto brněnských německých dobrovolných hasičů, bylo jasné, že nemůže včas zastavit. Všichni uskakovali přes příkop na pole, opozdil se pouze řidič sanitního auta Václav Merunka, který se nacházel mezi stojícími sanitními auty. Hasičský vůz narazil na zadní sanitní auto, řidiče mezi vozy přirazil a velmi vážně zranil. Zadní sanitní auto bylo zcela zničeno, přední silně poškozeno.
Přijíždějící třetí auto Červeného kříže místo zraněných z domnělého neštěstí tak odvezlo do nemocnice na Žlutém kopci v Brně vlastního šoféra, který musel být okamžitě operován. Na následky těžkých zranění (zlomeniny pánve a žeber, trhliny plic a střev) však následující den zemřel.
Pohřeb se konal 15. 10. 1931 na hřbitov ve Starých Černovicích v Brně.ulice

Tržní
bydliště


Menš


Aktualizováno: 26. 02. 2019