Samuel Jockl

* říjen 1805 Bzenec (okres Hodonín) – † 30.10.1852 Brno, Špilberk


kriminální vězeň


příčina úmrtí

úbytě (forma TBC)


bydliště

Bzenec čp. 31 (rodný dům),
Brno, Špilberk 1


zaměstnání

koňský handlíř


hrob

Židovský hřbitov, Nezamyslova 27


poznámky

Duchovní správa trestnice se snažila osoby jiného vyznání přivést ke katolické víře, ale pokud vězeň ve svém vyznání vytrval, dostalo se mu v 19. století pohřbu podle jeho víry. U trestanců nekatolických zajišťoval zaopatření umírajícího a pohřeb superindentant augsburgského vyznání v Brně, pohřeb se konal do vyhrazeného oddělení pro zemřelé tohoto vyznání na městském hřbitově.
U trestanců židovské víry byl postup složitější, ale můžeme říci i důstojnější. Zemřelého předala trestnice náboženskému představiteli tolerantních izraelitů v Brně (Religionsvorsteher der tolerirten Israeliten in Brünn), který jej převezl k pohřbení na židovský hřbitov do Rousínova.
Po roce 1852, kdy vznikl židovský hřbitov v Brně, byli trestanci přebíráni k pohřbení brněnským rabínem. V matrice zemřelých je u tohoto vězně v poznámce napsáno: „zur Beerdigung übergeben an der Brünner Rabiner“. Domníváme se, že je pohřben v hrobě 18, řada 6, sekce 20, i když dnešní údaje jsou poněkud zavádějící: muž tohoto jména a příjmení má rok narození 1852, datum úmrtí 8. 6. 1931, v poznámce je uvedeno „přidán“ (-Menš).stavby

Židovský hřbitov
Nezamyslova 27/395
místo posledního odpočinku
Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210
kriminální vězeň, který zde zemřel


Menš


Aktualizováno: 29. 11. 2019