Ignaz Caspar Christian Bocken (Pocken, Poken, Pokan)

* 1741 – † 18.6.1787 Brno


zajímavé okolnosti

Brněnským měšťanem se stal 4. 2. 1766 a patřil k váženým osobnostem. Vycházel velmi dobře i se svými kolegy lékárníky Kopetzkym (U zlatého orla) a Wabelem (U zlaté koruny). Vyjadřoval se např. i k žádosti Johanna Georga Elssnera z Vídně o povolení otevření si obchodu s materialistickým či drogistickým zbožím, což však doporučil odmítnout.
Svůj testament sepsal 9. 6. 1787 tedy devět dní před smrtí.


bydliště

Brno, Sedlářská (dnes Masarykova 1)


měšťan od

4. 2. 1766 (Brno)


zaměstnání

poznámky

Jeho manželka Johanna, rozená patrně Selzerová a pocházející ze Židlochovic, zemřela nedlouho před svým manželem 18. 12. 1786 ve svých 47 letech. Patrně neměli děti, neboť většina odkazů jde ve prospěch církve a osob, které žily v jejich blízkosti, ale byly s nimi spřízněny nepřímo.
Vyplývá z toho, že sám Bocken byl patrně v mládí vychováván v jisté rakouské rodině Brandtnerových jako nevlastní syn. V této rodině byli - jak vyplývá z jeho testamentu - zastoupeni lékaři i lékárníci (např. Med. Dr. Josef Brandtner z Vídně, Michael Brandtner, lékárník v rakouském Bruck an der Leitha, Karl Brandtner, lékárník v Kremži aj.), což jistě ovlivnilo zaměření poté i Bockena. V testamentu však pamatuje Bocken i na jistého Ignaze Zugschwerta, lékárníka v Mikulově, jemuž odkazuje 200 zlatých. Na hotovosti tak testamentem rozdělil 4.055 zlatých.osoby

Josef Spangl
J. Spangl byl zaměstnán v lékárně u Ignaze Caspara Christina Bockenaulice

Masarykova
bydliště


stavby

lékárna U červeného raka
Masarykova 1/444
lékárník


Fl


Aktualizováno: 23. 08. 2019