Internetová encyklopedie dějin Brna

Jaromír Blažke

    prof. JUDr. Jaromír Blažke


    • * 24.8.1910 Uherský Brod – † 3.8.1966 Brno


    • právník a vysokoškolský učitel


    • národnost

      česká

    • státní příslušnost

      Rakousko-Uhersko, ČSR, Protektorát Čechy a Morava, ČSSR


    • vzdělání

      1929 výuční list, obor zámečník,
      1929-1934 PrF MU,
      1935 rigorózní zkouška a promoce s titulem JUDr.


    • dílo

      zobrazit


    • zaměstnání

      1933–1934 předseda Jednoty nemajetných a pokrokových studentů,
      1934–1940 advokátní koncipient u JUDr. Vladislava Dokládala v Lipníka nad Bečvou,
      1940–1945 advokátní kancelář ve Velké Bíteše,
      od roku 1945 advokátní kancelář v Brně,
      1947–1949 profesor na Vysoké škole sociální v Brně,
      od února 1948 předseda tzv. akčního výboru Národní fronty,
      od 1. 3. 1949 jmenován řádným profesorem exponovaných oborů právní filozofie a občanského práva s platností od 1. 10. 1948,
      1949–1950 děkan PrF MU,
      od roku 1950 PrF UK,
      od 1. 8. 1953 profesor zemědělsko-družstevního práva na VŠZ v Brně

    • odborné a zájmové organizace

      KSČ,
      Jednota nemajetných a pokrokových studentů,
      Komunistická studentská frakce,
      Moragro,
      Normalizace


    • poznámky

      - pocházel z chudé rodiny zámečníka
      - na střední škole vstoupil do KSČ
      - v roce 1936 se oženil a měl 5 dětí


    • prameny, literatura


    • související odkazy

      Jaromír Blažke na webu Katalogy a databáze Národní knihovny České republiky


    • autor

      ZuHo


Aktualizováno: 07. 04. 2020