Kurt Knispel

* 20.9.1921 Salisov, okres Jeseník – † 30.4.1945 Vrbovec


tankový střelec a později velitel tanku (v německé armádě dosáhl hodnosti šikovatel - Feldwebel)


národnost

německá


státní příslušnost

ČSR


zajímavé okolnosti

Jako příslušník tankových jednotek německé armády bojoval v letech 1941–1945 na východní i západní frontě a dosáhl 168 potvrzených a 27 nepotvrzených vítězství (zničených spojeneckých tanků a samohybných děl), což z něj činí největší tankové eso 2. světové války. Zemřel v německém polním lazateru ve Vrbovci u Znojma na následky těžkého zranění, které utrpěl v boji s Rudou armádou v prostoru Vlasatice-Nová ves.
Podle nových upřesňujících zjištění je správným datem Knispelova úmrtí 30. duben 1945, třebaže existuje i dřívější verze o 28. dubnu (toto datum je rovněž chybně uvedeno na hrobu).
V dubnu 2013 byly jeho kosterní ostatky nalezeny a vyzdviženy pracovníky historického oddělení MZM ve spolupráci s německým spolkem Péče o válečné hroby (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge).


vzdělání

vyučil se automechanikem, ale po obsazení Sudet byl dne 6. září 1940 odveden do německé armády


vyznamenání a pocty

Železný kříž druhé třídy (Eisernes Kreuz II. Klasse),
Železný kříž první třídy (Eisernes Kreuz I. Klasse),
Řád německého kříže ve zlatě (Kriegsorden des Deutschen Kreuz in Gold)


hrob

dne 12. listopadu 2014 byly Knispelovy ostatky uloženy na vojenském oddělení na pohřebišti německé armády (skupina 79) Ústředního hřbitova v Brně


poznámky

Bývalý člen Knispelovy tankové osádky MUDr. Rudolf Barth o něm v roce 2016 řekl: "Kurt byl kamarádské povahy a dovedl se s námi podělit o všechny naše společné radosti i strasti. Neměl rád nesmyslné rozkazy od neschopných důstojníků, kteří se nikdy nezúčastnili boje a také pohrdal nacistickou ideologií, která mu byla bytostně cizí. Mimo službu hodně kouřil cigarety a když byla vhodná příležitost, rád se s námi napil vína nebo piva. Na svůj vojenský zevnějšek příliš nedbal. Provokativně neoholená tvář a ležérně neupravená uniforma patřily k jeho typickým poznávacím znamením. Vynikal neuvěřitelnou schopností odhadu vzdálenosti, dokázal se rychle zorientovat v jakémkoliv terénu a předvídat i neočekávané události. V nebezpečných situacích měl mnohokrát neuvěřitelné štěstí."
stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
místo posledního odpočinku


Jbre


Aktualizováno: 05. 06. 2020